GAZETE HABERLERİ

Son dakika haberleri ve en son haber nedir?

Son dakika haberleri ve en son haber nedir?

İnternet üzerinden haber okumak ve son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için en son haberlerin yayındır.

Çoğu insan en son haber ve son dakika gelişen olayları anlık görmek ister. Ancak bu her zaman mümkün olmaya bilir. Türkiye’de Doğan haber ajansı ve İha gibi haber dağıtım kanalları aracılığı ile veya diğer yayın organlarının kendi imkanları ile sundukları bu haberler haberin ulaşma hızına bağlı olarak yayınlanır.

Son dakika haberleri ve en son haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber ajansları Türkiye’de bölge bölge olarak hizmet verir. Bu hizmetleri verebilmek için çeşitli illerde organizasyonlar ve haber alma ağı oluşur. Oluşan bu ağ, bölgede bulunan diğer kişiler aracılığı ile tüm bölge içerisinde yayılır. Haberlerin anında ve son dakika olarak tarafımıza yansıma hızı bu şekildedir.

Günümüze bakıldığında ise, whatsapp, internet, e-mail ve sosyal ağ aracılığı ile haberler anlık ve çok hızlı yayılmaktadır. Olayın geçtiği veya yaşandığı an itibari ile gazete ve haber sitelerine hem video hemde görsel resim olarak “en son haber” veya “son dakika haberler” olarak anlık yansır. Yani haber sizin kulağınıza geldiği anda internet ortamında araştırmaya başladığınızda tüm açıklığı ile bu habere ulaşabilirsiniz.

Son dakika haberleri ve en son haberler doğru mu yayınlanıyor?

Birçok kurum ise son dakika gelişmeleri ile en son haber kavramını yanlış veriyor. Bu yanlışlığı kısaca özetleyecek olursak;

En son haber:

En son haberler, son dakika Türkiye ve Dünya üzerinde gerçekleşen haber niteliğini taşıyan haberlere verilen isimdir. Acileti ve önem derecesi fazla olmayan haberlerin yayınlandığı kısımdır. Ancak çoğu haber sitesi ise bu kavramları birbirinden ayırt etmiyor veya etmeye gerek duymuyor.

Bu durumu özetleyecek olursak;

Bir bomba patlaması ile tuz içerisinde ki zararı anlatan haberleri aynı kategoriye koyabiliyorlar. Önem derecesi ise biribinden çok farklı. En son haberler denildiği zaman insanlar veya okuyucu kesmi tuz haberi görmek istemiyor.

Son dakika haberleri:

Son dakika haberleri, anlık gelişen gündeme oturan ve bölge içerisi veya dışarısını ilgilendiren en önemli haber kaynağıdır. Bu kaynak yani son dakika haberleri dediğimiz kısım ise yukarıda belirttiğimiz gibi önemli haber kısmı olmalıdır.

Yani bize veya size şeker, biber haberini son dakika gelişen haber gibi yansıtmanın hiç anlamı yok.

Peki neden bu kavram yapılıyor?

İnternet sitelerinin kazanç kaynakarından en önemlisi kullanıcıların ziyaret etmesidir. Haber ne kadar çok okunursa o kadar çok kazanç elde etmeye açıktır. Reklam verenlerin ve yayınlanan reklamların tıklanma oranlarına göre kazançları kat ve kat artmaktadır. Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok ekmek demektir.

O yüzden ŞOK YAKALANDI, ŞOK ŞOK ŞOK.!!! başlıkları görüp aslında hiç de önem derecesi en az olan haberler ile karşılaşıyorsunuz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir