GENEL

Soma’da kiralık daire nasıl bulunur, Satılık daire ve arsa nasıl alınır?

Soma’da kiralık daire nasıl bulunur, Satılık daire ve arsa nasıl alınır?

Soma, hem tarihi geçmişi hemde iş olanakları ile sürekli gelişen sürekli büyüyen 60.000’in üzerinde şehir merkezi nüfusu ile büyüyen bir ilçedir. Bu nedenle yatırım aracı olarak ev, arsa ve daireler oldukça talep görmektedir. Yatırımcıların veya ihtiyaç sahiplerinin bütçelerine en uygun ve ucuz fiyatlı daire, arsa ve ev arayışları ise Emlak Danışmanları sayesinde çok daha kolay hale geliyor.

Soma Kiralık Daire:

En uygun ve en ucuz kiralık daire hem öğrenciler için hemde kamu personeli ve diğer yerleşimciler için çok önemlidir. Sürekli değişen daire fiyatlarına ise çözüm Danışmanlık hizmeti almaktan geçiyor. Bu konuda “Karesi Emlak Danışmanlığı” sizin yerinize araştırarak bütçenize uygun yerleşim yerinizi kısa sürede bularak sizi ve ev sahibinizin arabulucuğunu yapıyor. Bireysel olarak günlerce daire aramak yerine aşağıda bulunan irtibat numaralarından ulaşarak size yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz.

Daire ve ev bulunması konusunda herhangi bir ücret alınmamakta olup daire için anlaşma sağlanması durumunda küçük komisyonlar alınmaktadır.

Satılık Daire ve Arsalar:

Tıpkı kiralık daire de olduğu gibi satılık daire ve satılık arsalar için de geçerli. Güncelerde satılık gayımenkül peşinde koşturmak yerine size en uygun hizmet danışmanlık hizmeti almaktan geçiyor. Bu konuda Karesi Emlak Danışmanlığı sizin yerinize araştırarak bütçenize uygun yerleşim yerinizi kısa sürede bularak sizi ve ev sahibinizin arabulucuğunu yapıyor. Bireysel olarak günlerce daire aramak yerine aşağıda bulunan irtibat numaralarından ulaşarak size yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz.

KARESİ EMLAK

“Karesi Emlak Danışmanlığı olarak satılık, kiralık ev arsa, tarla, yazlık, daire konularında vatandaşlara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu konuda arayış içersindeki vatandaşlarımız bizlere geldiğinde istedikleri rakam ve özelliklerdeki taşınmazları kendilerine sunuyoruz. Ayrıca gayrimenkullerinizi degerinde  alım satimlarimizda  mevcuttur.   vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

SOMA KİRALIK DAİRE VE SATILIK EV, ARSA İÇİN İLETİŞİM

Karesi Emlak Danışmanlığı

RAMAZAN ARSLANCAN

  • 0542 679 48 70 – 0236 612 71 57

  • Namazgah mah. Nazimusluoğlu cad. No:29 (Parkaltı camii karşısı) SOMA/MANİSA

Soma’yı kısaca tanıyalım:

Soma adiyla ilgili kesin bir bilgiye sahip degiliz. Bir söylenceye göre “Sumak” adi yerlesim birimde yasayan halk güçlü bir deprem sonrasi bölgeye yerlesmis ve buraya Soma adini vermistir. Türk Dil Kurumu Sözlügünde Soma sözcülügünün açiklamasi : ilk damitilan ve içinde anason bulunmayan raki biçimindedir. Eski Yunanca’da soma kelimesi: Gövde, cisim,madde, beden,cüsse,vücut hücrelerinin tamami,cemaat,cemiyet,takim ve ekip insan vücudu gibi bir çok anlama gelmektedir.

Tarihi_Yirca-koprusu

Bir çok uygarligin Soma ve yakinlarinda biraktiklari izlerden anlasilacagi gibi bölgede Hititler, Akalar, Lidyalilar, Iranlilar, Makedonyalilar, Bergama Kralligi, Romalilar, Bizanslilar, Selçuklular, Karasiogullari ve Osmanlilar hüküm sürmüstür.

1336 yilinda Soma Sancak merkezi ilan edildi.Ankara savasi sonrasinda Beylikler türemeye basladi. Hizir Sah Manisa’ya gelip Saruhan Beyligini kurdu.1402 yilinda Soma’nin da dahil oldugu bölge Timurlenk tarafindan isgal edilmisti.

12 Haziran 1919’da Yunanlilar Bergama’yi isgal etti.Bergama ve çevresinde toplanan birliklerimiz Yunan Kuvvetlerinin geri çekilmesini sagladi. Çinge cephesi düsman güçlerini yipratti ve zaman kaybettirdi. 2 yil 2 ay 19 gün süren isgal 13 Eylül 1922 Cumartesi günü Somalilar için kurtulus günü oldu.

Bu zafer Özgürlüklerine tutsak olan, Kurtulus savasina ve kahraman önderine inanmis, Kuvva-i Milliyeci ruhu tasiyan Somalilarin zaferidir.

Tarihi_Soma_Evleri_10

Yüzölçümü : 826 Km2
Şehir Merkezi nüfus :  60.674
Köyler nüfusu :  28.364
Toplam nüfus :  89.038
Rakım :  175 m.
Km2’ye düşen nüfus : 93
Nüfus artış hızı :  %4.915
Köy sayısı :  53
Belediye Sayısı : 1

41

Soma Coğrafya:

Ege Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan Soma ilçesini dogusunda Kırkagaç, batisinda Bergama, kuzeyinde Savastepe (Balikesir) ve Ivrindi ilçeleri ile güneyinde Palamut Bucagi bulunmaktadir. 27.36 dogu boylami ve 39.11 kuzey enlemleri arasin da bulunan ilçenin rakimi ortalama 175 m ve yüzölçümü ise yaklasik 826 km2’dir.

Soma’da bulunan arazinin yaridan fazlasi dagliktir.Ilçe güneyi sik ve dik tepeler ve yüksek daglarla kaplidir. Dogusunda yüksek daglar, birkaç yayla ve kimi dag üstlerinde zamanla olusan yerlesim alani olmaya uygun sirtlar vardir. Batida ise Bakirçay bulunmaktadir.Bakirçay’in besledigi akarsular ve bu akarsularin kollarinin etkisi ile araziler bölünmüs, vadiler olusmus birkaç noktada düzlükler meydana gelmistir. Ilçe güneyden, dogudan, kuzeyden, kuzey dogudan daglarla çevrilmistir.

Bilindigi gibi Manisa’nin kuzey dogusunda Saphane (2121m) Dagindan baslayip Demirci ilçesi kuzeyinden batiya dogru devam eden sira daglar Demirci sira daglarini meydana getirir.

1975Tarihi_Kirkoluk

Soma Ovalar:

Ilçenin belli basli ovasi Ege Bölgesi sayili ovalarindan olan Bakirçay ovasidir. Bu ova Marda Dagi (1388 ile Yunt Dagi (1084) arasinda bulunur. Ilçenin en verimli alani Bakirçay ovasidir. Batiya dogru 15 km.ye kadar genisleyen ovada çok çesitli ürünler yetismektedir.

45

Soma Vadiler:

İlçede irili ufaklı çok sayıda vadi vardır. Maden ve Sarıkaya derelerinin ve Türkali Kovuk Derenin bulunduğu vadiler gösterilebilir.

Cengiz_Han_3

Soma Bakırçay Irmağı

Manisa ilinin Ege havzasına giren en önemli akarsuyudur. Bu akarsuyun kaynağı Gölcük yaylalarının dogu yamaçlarıdır. Bu akarsu Kırkagaç ve Soma yakınlarından gelerek Kınık’ın kuzeyinde Yagcilli çayi ile birlesir.

Emir_Hidir

Soma Servisler Barajı

Soma Termik Santrallerin ve bölgesinin sanayi suyu ihtiyacini karsilamak ve Bakirçay’in yol çatigi taskinlari önlemek amaciyla 1977 yilinda yapimina baslanmis ve 1981 yilinda tamamlanmistir. Baraj tonlu toprak dolgu tipinde olup 59.5 m yüksekligindedir.127 milyon metre3 su depolama kapasitesine sahiptir. Ayrica Baraj sulama amaciyla da kullanilmaktadir.

Kemer-soma

Soma İklimi

Soma ve Çevresi: Koppen, De Mortanne,Thorntwaite ve erinç gibi araştırmacıların iklim sınıflandırmalarında kullanılan yöntemlerden hareketle,Koçman ‘ın (1993) Türkiye için belirlediği iklim sınıflandırmasına göre,Soma ”Yarı nemli Akdeniz İklim tipi”ne dahildir. Bu bölgede kış mevsimi, cephesel depresyonların artışı ile en yağışlı,yaz ise en yağışsız mevsimdir. En sıcak ayı temmuz olan bölgenin, ortalama sıcaklığı 23-24 0 C civarında olup,kış aylarında sıklıkla Bakanlardan gelen soğuk hava akımlarına maruz kaldığından sıcaklık düşüktür.En soğuk ay ocak olup, en soğuk ay sıcaklık ortalaması 3-5 0 C kadardır.Kar yağışları normaldir.Sıkça don olaylarına rastlanır.

soma

Soma Ulaşım

Akhisar-Bergama karayolu ilçenin içinden geçmektedir. İzmir-Balıkesir yolu üzerinde Akhisar çıkışında batıya doğru ayrılan Kırkağaç-Soma yolu ile başlayıp Bakırçay’ı vadisi boyunca doğu-batı uzanışlı olarak Bakır, Kırkağaç, Soma, Turgutalp, Avdan Cenkyeri, üzerinden Kınık’a ulaşan yol , batısındaki Bergama’ ya kadar devam ederek İzmir-Çanakkale devlet yoluna birleşir. Söz konusu yolun güzergahında ufak tefek değişmeler olsa da Bergama Krallığı’ na kadar giden eki bir tarihi olduğu anılmaktadır. İlçenin ikinci önemli karayolu bağlantısı ilçeyi kuzeyindeki Balıkesir’e bağlayan Soma-Savaştepe yoludur. Soma’nın köy yollarının toplam uzunluğu 237 km olup %84’ü stabildir .Toplam 53 köyü ve beldesi bulunan ilçede yerleşimler arasında ulaşım sorunu olmamakla beraber özellikle kent işi olar günden güne artan taşıt sayısı nedeniyle yetersizdir. İzmir-Balıkesir demiryolu ilçemizden geçmektedir.

Tarihi_Balci_Han

Soma Kültürel Faaliyetler

Soma’da 4 yildir “KARA ELMAS KÜLTÜR VE SANAT FESTIVALI” kutlanmaktadir. Bu ulusal festivalin amaci “bir avuç kömür için ömür tüketenler” sözünüzdeki Soma sevgisini ve kömürün önemini vurgulamaktir. Kültür ve Sanat festivalinde eglence,yarisma, sempozyum,toplantilar düzenlenmekte ve halk büyük ilgi göstermektedir.

Tarihi_Darkale_Evleri_1

Soma Ekonomi

Soma Türkiye’de Kömür Isletmeleri ün yapmis adini duyurmus bir ilçedir.Ilçe ekonomisinin temeli Linyit isletmeciligi ve ona bagli gelismis sektörlerdir.Bölgede çok kaliteli kömür disinda çinko,kursun manyezit ve bor tuzu yataklari da bulunmaktadir. 1913 yilinda Soma’da kömürün bulunmasiyla linyit madenciligi baslamistir.ELI Türkiye’de satilabilir kömür ihtiyacinin % 22’sini karsilamaktadir. ELI Türkiye’nin en büyük 100 kurulusu arasinda her zaman olmustur. Soma Termik Santrali (SEAS) Bati ve Kuzey bati Anadolu’nun elektrik ihtiyacini en kisa mesafeden karsilamakta ve bölgeye ekonomik ve sosyal kalkinma saglanmaktadir.

Tarihi_Soma_Evleri

Soma Tarım

Soma tarimsal yönden üç ana bölgeye ayrilmaktadir.Bunlar Gediz vadisi, Bakirçay vadisi, Demirci Daglik bölgeleridir. Sulama tarimi bakimindan Soma fazla gelisme göstermemistir. Kömür havzalari nedeniyle tarim alanlari fazla bulunmamaktadir.

Tarihi_Soma_Evleri_6

Tarım Arazisi
Hektar
Yüzde (%)
Kuru Tarım Arazisi
15167
18.36
Sulu Tarım Arazisi
1570
1.90
Bağ – Bahçe Arazisi
3650
4.41
Çayır
50
0.06
Mera
1100
1.33
Orman
40512
49.04
Mesken Sahaları
8275
10.01
Palamutlar
2000
2.42
Kullanılmayan Saha
10276
12.44
Toplam :
82600
99.97

Tarihi_Soma_Evleri_8

Soma Hayvancılık

Soma’da büyükbas hayvancilik ve küçük bas hayvancilik çok gelismemis olmasina ragmen yapilmaktadir. Beyce,Vakifli,Boncuklu,Naldöken,Çinge Ç. Hamidiye köylerinde ise aricilik faaliyetleri gelismistir. Ek olarak Sevisler Barajinda balik üretme çiftlikleri ve kooperatifler kurulmustur.

Tarihi_Soma_Evleri_9Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir