PRATİK

Sinek ısırığına ne iyi gelir, sinek kaşıntısı nasıl geçer

Sinek ısırığına ne iyi gelir, sinek kaşıntısı nasıl geçer

Ptarik ama çözüm odaklı olan bu tavsiyeler; başınıza gelebilecek olası sorunları gidermeniz için sunulmuştur.

İngiliz uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu önerilerin içerisinde ise en dikkat çekici olan “Sinek ısırığına ne iyi gelir, sinek kaşıntısı nasıl geçer” tavsiyesidir. Artık sivrisineklerin sizi sokmasını bekleyebilirsiniz.

İşte yaşamınızı kolaylaştırıcak pratik çözümler:

 • Sinek ısırığından kaynaklanan kaşıntılar için diş macunu sürün.
 • Ağız kokusunu gidermek için maydanoz çiğneyin.
 • Sivilcelerin çabuk iyileşmesi için aspirini su ile karıştırıp sürün. Soğan ya da sarımsak da doğalantibiyotik olarak işe yarar.
 • Ayak mantarına karşı ayaklarınızı bir tasın içine doldurduğunuz mentollü ağız çalkalama suyunun içinde bekletin.
 • Kokuyu gidermek için ayağınızı votka ile yıkayın.
 • Yanıklar için yanmış bölgeye poşet çay koyun.
 • Yaranın çabuk iyileşmesi için üzerine sirke dökün.
 • Derideki lekeleri yok etmek için bal sürün.

Vızır vızır sesleriyle bizleri sinir eden gece uyurken bir şekilde ısıran ve hatta geceyle kalmayıp gündüz bir fırsatını bulup yine bizi küçük ısırıklarla rahatsız eden sivrisineklerden kurtulmanın bir çok yolu var.

SİNEKLERİ KOVUN

İlaçlanan sokaklarda bulunan ev sakinleri bu mevsimi daha kolay atlatsalarda klimasız ve sinekliksiz bir evde sineklerle baş etmek bir hayli zor olabiliyor. Bu durumda belli başlı markaların sinek ilaçlarından yararlanmamız iyi olacaktır. Sprey yerine fişe takılan ve kokusuz ilaçları tercih ederseniz sağlığınız açısından da iyi bir tercih yapmış olursunuz.

İYİ GELECEK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Aldığınız önlemlere rağmen sivri sinek ısırığından kaçamadıysanız. Buna iyi gelecek faydalı bilgilere bakalım.

Sinek ısırığına iyi gelecek tedavi yöntemleri;

 1. Bardağın içerisine az miktarda su koyun ve içerisine bol miktarda tuz ekleyin. Eklediğiniz tuzu eriterek sivri sineğin ısırdığı yere sürün.
 2. Ufak ısırıklarda, ısırılan bölgenin üzerine lavanta yağı sürerek tedavi edilebilir.
 3. Bir soğanı ortadan keserek, ısırılan bölgeye katın ve güzelce ovun. Soğanın suyu panzehir etkisi yaratacağından yaradan kolayca kurtulabilirsiniz.
 4. Isırılan yeri hanımeli yağı ile ovun. Ya da cildi önce ıslatıp, üzerine bildiğimiz sofra tuzunu serpin. Bir paça diş macunu da aynı etkiyi gösterecektir. Sivrisinekleri uzak tutmak içinse B vitamini veya soğan sarımsak takviyesi öneriyoruz; vücudun salgıladığı kokular bu küçük yaratıkları kaçırmaya yetecektir.
 5. Aspirini ezerek toz haline getirin, daha sonra bunu soğuk su ile karıştırın. Bu karışımı sivrisineğin ısırdığı bölgeye sürün.
 6. Karpuz suyu ile ısırılan alanı temizleyebilir, kaşıntılardan kurtulabilirsiniz. Karpuz suyu içerisinde bulunan asit kaşıntıyı giderebilir.
 7. Sivrisineğin ısırdığı bölgede kaşıntıyı gidermek amacıyla diş macunu sürülebilir, bu sayede bir rahatlama hissedebilirsiniz.

AMAN DİKKAT

Sivri sinek ısırdıktan sonra da kesinlikle kaşımayın. Başta tatlı tatlı bir şekilde kaşıntı yapar sivrisinek ısırıkları ama sürekli kaşıyarak kaşıntı olayının devamlı sürmesine sebep olabilir, ısırılan yeri kanatabilirsiniz. O nasıl oluyor diyorsanız, şöyle ki sivrisinekler ısırdıkları yerlerde deri altına bir sıvı bırakırlar. Bu sıvı sebebiyle kaşıntı meydana gelir, sizler de kaşıyarak bu sıvıyı daha çok yayarsınız ve böylece kaşıntı duracağı yerde daha da çok çoğalır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir