SAĞLIK

Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak

Bir arkadaşım ve sigara için her zaman yanımda olan tek dostum diye bahseder sigaradan!

Sigara alışkanlığı meraktan, özentiden bir kereden bir şey olamazla başlar ama sonuna kadar gider. Arkadaş çevresinin sigaraya başlamada önemli etkisi vardır. Özellikle lise çağlarındaki gençlerin birbirleri arasında yaygınlaşan sigara “ne zaman bırakabilirim” cümlesinin başlangıcıdır.

Dedelerimiz ne demiş “Dumanını yel alır, parasını el alı”  peki biz neden içiyoruz sigarayı?

Tonlarca sigara bırakma ilaçları, hapları, bitkisel tedavileri, hipnozlar, seanslar bin bir türlü uygulama olmasına rağmen ortada sigarayı kesin olan bıraktıracak bir madde görünmüyor. Ürün satıcıları ne kadar yüzdeler verseler bile sonuç hep aynı tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonunda tekrar başlayanlar çok fazla.

Yok mu bunun çaresi; iş sadece beyinde mi bitiyor? Nikotin isteği nasıl geçer?

Son zamanlarda yaygınlaşan beyin silme işe yarar mı? Hani yatsak masaya uyandığımızda sigara içtiğimizi unutsak fayda eder mi?

Hayır etmez..

Sigarayı bırakmak tamamen insanın iradesine bağlı. Beyninde bu işi bitirmeli insan. Onsuz bir hayatın olduğunu benimsemeli kabullenmeli.

Önce düşünmeli insan!

Acaba elmanın tadını tam olarak alabiliyor musun? Çilek olduğundan tattığınızdan daha mı fazla tatlı? Bilmiyorsunuz.! Evet elma daha lezzetli, çilek daha tatlı ama siz farkında değilsiniz. O tadı alamıyorsunuz.

Merdivenleri çıkmak yada karşı kaldırıma kadar koşmak o kadar zor değil, her yere araba ile gitmeniz gerekmeyecek.. Çay ve sigara vazgeçilmez ikiliniz olabilir ama sigaranın ardından şekersiz çayın tadı nasıl biliyor musunuz?

Sabahları derin nefes alıp oksijenin ciğerlerinde dans edişinin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz! Çünkü ciğerlerinizde is’den yapışmış ciğerlerinizi kaplayan duvarlar balgam yüklenmiş organlarınız var. Öksürmeye bile korktuğunuz bu hayatı daha ne kadar yaşayacaksınız?

İleride torunlarınızın ardından koşuşturmanın zevkini tadamayacaksınız! Nefes nefese bir hayatınız olmasın. Şimdi gençliğin verdiği enerji sizi yanıltmasın mis kokan dudaklarınız yerine is, pas kokan dudaklarınız sevgilinizi öpmesin!

Bu gün senin son günün olsun ve sigarayı sil at beyninden.

Hadi bırak sigarayı..

Paran olmadığında arkadaşlarında, dostlarından düşmanından bile daha ne kadar dileneceksin..!

Bir düşün!Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir