SAĞLIK

Sigarayı bırakınca insanın hayatında ne değişiyor?

Sigara içmeyi bırakırsam vücudumda nasıl değişimler gözlemlerim?

Dünya Sağlık Örgütü’nün ortaya koyduğu sonuçlara göre Türkiye’deki sigara kullanan erkeklerin %30’u ve kadınların %12’si sigaradan dolayı hayatını kaybediyor. Sigarayı bırakmak için bu etkileyici bir neden olabilir ama okuduktan sonra bile bu oranları ciddiye almıyoruz.

Sigara bağımlılığının psikolojik olduğunu gösteren dikkat çekici kanıtlar bulunmaktadır. Örneğin; Hamilelik dönemleri, Ramazan ayındaki oruçlu günler, uzun seyahatlerde bu süre boyunca sigara içmeden durulurken beyni, bu aktivitelerin sonuna odaklıyoruz. Bu şekilde şartlanıyoruz. Zamanın sonuna gelindiğinde ise, derhal sigara içme arzusu ve bu arzunun karşısında bir yasak ile karşılaşıldığında sinirlilik, gerginlik, çarpıntı, terleme, el titremesi, kafasını toplayamama gibi durumlar meydana gelirken normalde 12 saat boyunca bu duygular son saniyede yaşandığı kadar yoğun yaşanmıyor. Asıl neden sigara içmek için şartlanan sürenin sonunun gelmesidir. Yani fiziksel bağımlılıktan kaynaklandığı sanılan çekilme belirtileri gerçekten hissedilir, ancak tetikleyen yine psikolojik bağımlılıktır. İçme beklentisi ve şartlanmayla ilgili çok fazla sayıda bilimsel araştırma ve kanıt vardır.

Öncelikle size şunu açıkça belirtelim; sigarayı bıraktıktan 1 hafta sonra yediğiniz elmanın gerçek tadını alırsınız. Aslında çoğu meyvenin tadını alamıyorsunuz ve farkında değilsiniz. Yenilen o besinler ve gıdalardaki gerçek tadı hissetmek için bile sigara bırakmaya bir nedendir.

Merak edenleriniz vardır acaba ben sigarayı bırakırsam bana ne faydası olacak?

İşte size size sigarayı bırakınca yaşayacağınız değişimler;

  • Bir hafta sonunda koku ve tat alma duyularınız gelişecek lezzetin tadına varmaya başlayacaksınız.
  • 90 gün sonunda akciğer fonksiyonlarında %30 artış görülecek.
  • 8 saat geçtikten sonra vücudunuzdaki karbonmonoksitin fazlalıkları çıkacak.
  • 1 sene sonra sigara için harcadığınız para faydalı şeylere gitmiş olacak.
  • Sigara içerken farkında olmadığınız, felç, inme, damar tıkanıklığı gibi ciddi durumlardan inanılmaz derecede uzaklaşmış olacaksınız.
  • 3 ay içinde akciğerleriniz kendi kendini temizleyebilme özelliğine kavuşacak.
  • 1 yıl içinde kalp rahatsızlıkları riskiniz %50 azalacak.
  • 5 günün sonunda nikotinin büyük bölümü vücudunuzdan atılacak.
  • Rahatsız edici kuru öksürük ve balgamlardan kurtulursunuz.
  • Ağız kokusundan ve kıyafetler üzerindeki kötü kokulardan kurtulursunuz.

Yukarıda belirtilen nedenlerin 1 tanesi bile değerlendirilmeye kalsa sigarayı hemen bırakmak için çok önemli bir nedendir aslında. Merdivenlerden çıkarken, hızlı adım yürürken, bir eşyayı kısa mesafe taşırken veya bir şeyi itmeye çalıştığınızda yaşayacağınız nefes güçlüğü sigarayı bıraktıktan sonra yapacağınız biraz spor ile ben bunca zaman neden içmişim demenize yetecektir.

Vücut direnci ile kayıplarınızın yanında ciddi derecede size etki eden cinsel hayatınızdaki performans artışınızı rahatça gözlemleyebilirsiniz. Tat duyunuzun azlığından kaynakalanan lezzetin karın doyurma amacı ile aldığınız gıdaların yerini gerçek yiyecekler alacaktır. Aldığınız bu vitaminler inanılmaz derecede size katkı sağlayacaktır.

Sigara içmek, cildin erken kararmasına ve daha hızlı kırışmasına neden olur. Kısa sürede yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerini meydana çıkarır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir