GENEL

Sicil Affı Çıktı. Kara Listede Bulunan 11.5 Milyon Kayıt Silinecek

Sicil Affı Çıktı. Kara Listede Bulunan 11.5 Milyon Kayıt Silinecek

Hükümet piyasanın en çok beklediği sorun için düğmeye bastı. Son dönemde ardı ardına teşvik ve faizsiz krediler ile piyasaya moral ve nakit sağlamaya çalışan hükümet, bu imkanlardan faydalanması zor görülen kara listede bulunan esnaf ve tüketiciler için sicil affı getiriyor.

NOT: Sicil affı 18 Ocak 2017 itibari ile TBMM’de kabul edildi ve yasalaştı.

Özellikle Esnafa Faizsiz 50 Bin TL Faizsiz Kredi müjdesinin verildiği bu günlerde Kara Listede bulunan Esnaflar tarafından merakla beklenen soru: Acaba 50 bin TL Faizsiz Krediden Kara Listede bulunanlar faydalanabilecek mi? Cevap veriyoruz EVET. 6 Ay içerisinde borcunu ödeyen veya yeniden yapılandıran kişi, şirket ve esnaflar bu imkanlardan faydalanabileceklerdir. Sicili temizlenen kişi ve işletmeler sorunsuz şekilde kredi imkanına kavuşacaklardır.

16 Aralık tarihinde Meclise sunulan torba yasa içerisinde yer alan Sicil Affı ile 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon esnaf sicillerini temizleyebilecek ve kara listeden çıkma imkanına sahip olacaklardır. Bu kişi ve şirketler ödenmemiş borçlarından dolayı kara listede bulunmakta ve kredi kullanmaları neredeyse imkansız hale gelmişlerdi.

Bu kişi ve şirketler sicil affından faydalanarak kara listeden çıkmak ve tekrardan sorunsuz şekilde krediden faydalanmak için 6 ay içerisinde borçlarını ödemek veya yeniden yapılandırmasını sağlamaları gerekmektedir.

Kimler Sicil Affından Faydalanabilecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının verdiği rakamlara göre sicil affından yararlanabilecek olan kişi ve firma rakamları şöyledir:

Karşılıksız çek Sahipleri: 12 Aralık tarihi itibari ile karşılıksız çeki bulunan 566 bin 116 kişi,
Kredi Kartı Borcu Sahipleri: 31 Ekim itibari ile kredi kartı borcu yüzünden yasal takipte bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi,
Ticari Kredi Borcu Sahipleri: 31 Ekim itibari ile ticari kredi borcu takipte bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi sicil affından faydalanabileceklerdir.

Sicil Affından Yararlanarak Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Şahısların veya şirketlerin sicil affından faydalanabilmesi için 6 ay içerisinde mutlaka kara listeye girmelerine sebep olan borçlarını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları gerekmektedir. Borcunu ödeyen veya yapılandıran kişi ve şirketler hiç bir ön şart veya koşul olmaksızın bu sicillerini temizleyebilecek, kara listenin tutulduğu Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezinde bulunan kayıtları silinecektir.

Daha Önce borcunu Ödeyen ve Yapılandıranlar da Sicil Affından Faydalanabilecektir.

Yasa kapsamında önceden ödeyemediği kredi, çek ve kredi kartı borçları yüzünden takibe alınmış ve kara listeye girmiş, fakat daha sonra borcunu ödemiş kişi ve şirketlerde hiç bir koşul aranmadan sicil affından faydalanabileceklerdir. Borcunu kapatmış fakat kara listede yer alan karşılıksız çek sahibi 198 bin 434 kişibireysel kredi kartı borcu olan 3 milyon 925 bin 473 kişi, bireysel veya tüketici kredi borcu bulunan 2 milyon 858 bin 195 kişi ve ticari kredi borcu bulunan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 sermaye şirketi sicil affından faydalanarak kara listeden çıkabileceklerdir.

Bu kişiler ve şirketler hiç bir koşul aranmaksızın sicil affından faydalanarak kara listeden çıkabilecek ve sorunsuz şekilde kredi kullanabilmelerinin önü açılmış olacaktır.

Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır?

Kara liste olarak tabir edilen, sorunlu kredi kartı ve kredi borcu bulunan kişilerin ve şirketlerin kredi geçmişlerinin tutulduğu ve buna göre yeni kredi ve finans işlemlerinden yararlanılırken göz önünde tutulduğu listedir. Bu liste daha önce Merkez Bankası tarafında tutulurken 2o11 yılında çıkartılan kanun ile Bankalar Birliği Bünyesindeki Risk Merkezinde tutulmaya başlandı.

Kara listeye giren bir kişi borcunu ödese dahi bu listede yer almaya 5 yıl boyuncadevam etmektedir. Bu durumda kişinin veya kuruluşun yeni kredi kullanma işlemleri sırasında başını ağrıtmakta ve pek çok zorlukla karşılaşmasına sebep olmaktadır.

Tutulan bu listeler Kredi sağlayan kuruluşlarla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumundan yetki alan kuruluşlar tarafından erişilebilmekte ve buna göre kişi ve şirketlere kredi sağlanabilmektedir. Genellikle kara listede yer alan şirketlerin yeni krediye erişimleri imkansız veya çok yüksek teminat ve faiz oranlarıyla gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı sicil affı geçmiş dönemde bu listeye düşmüş kişi ve kuruluşlar için hayati bir öneme sahiptir.

Mecliste yapılacak düzenleme ile gelecek olan Sicil Affı kişilere ve şirketlere tek seferde kara listeden çıkmalarını sağlayarak yeni bir sayfa açmalarına imkan tanıyacaktır.

Vedat KÜLAHLI

www.patenttescilleri.comBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir