GENEL

Sera etkisinin faydaları ve yararları nelerdir? Ne anlama gelir

Sera etkisi hakkında ne anlama geldiği ile faydalarını ve zararlarını öğrenebilirsiniz.

Sera etkisi nedir?

Sera etkisini öncelikle beyninize yerleşmesi açısından sebzelerin yetiştirildiği “sera” ile akılda tutarak ısının tutulması ve sebze meyvenin bu ısı sayesinde daha hızlı yetiştiğinden yola çıkarak faydalanabilirsiniz.

Dünyamızda birikmeye başlayan gazların belli bir hacme ulaşması sonucu yerküre ısınmaya başlar ısının srtışı durumuna sera etkisi denir. Dünyanin normal ısınması güneşin verdiği ışınlar sayesinde gerçekleşirken aynı zamanda dünyadan yansıyan güneş ışınları yüzünden de ısınabilmektedir. Tıpkı bir insanın nefes alış ve verişi gibi çift taraflı hava akımının olması gibi.

Bu yansımaların oluşturduğu metan gazı, karbondioksit ve su buharları dünya üzerinde tutulabilmektedir. Oluşan tutulum dünya yüzeyinde ısı meydana getirmektedir. Işınların bu gazlar tarafından tutuluyor olması sera etkisidir.

Sera etkisinin gerçekleşmesine neden olan gazların atmosferdeki birikimlerine devam etmesi ise dünyanın zaman geçtikçe daha fazla ısı artışı yaşamasına aynı zamanda yaşam koşullarında ise tehlikeye yol açmaktadır. Karbondioksit ise metan gazı ve su buharına göre ışıkları en fazla tutma özelliğine sahip olan gazdır.

Sera etkisinin faydaları var mı?

Isınmanın vereceği pek fayda saymak mümkün değildir. Sera etkisi sadece sıcaklığın hep var olması ve denizlerin, okyanusların ve su kütlelerinin donmasını engellemek dışında hayatımıza pek faydası olduğu söylenemez.

Sıcak dengesinin korunması haricinde diğer meydana getirdiği tüm unsurlar aslında fayda yerine zarardır. Bu dengenin bozulması ise felaket ile sonuçlanır.

Faydasını pek fazla bulamayacağınız sera etkisinin zararları ise oldukça fazladır.

Sera etkisinin zararları

  • İlkbahar ayı daha kısa zamanda gelir,
  • Buzullar daha fazla erir,
  • Sel, kasırga gibi doğal felaketlerde artış,
  • Hayvanların göç düzeni değişir, nesilleri tükenir,
  • Bitkiler ileri derecede etkilenir yok olur,
  • Alejik hastalıklar, kalp, solunum yolu hastalıklarında artış,
  • Nehir, deniz, okyanus kıyılarında toprak kayıpları,
  • Çölleşme artışı,

Kısaca şuna değinilebilir, sıcaklığın artışı demek suyun buharlaşması ve yok olması demektir. Bu sadece insanları etkilemekle kalmaz, önce bitkiler yok olur. Yok olan bitkiler ve yapmayan yağmur hayvanlar ve insan neslinin bitmesi demektir. Tabi bu sıcaklık meydana gelmiş olursa..Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir