BİTKİ VE GIDALAR

Selülitden kurtulmak için ne yemeli

Selülitden kurtulmak için ne yemeli

Antioksidan bakımından zengin olan besinler sıkılaşmaya yardımcı olarak portakal kabuğu görüntüsünü azaltıyor. Selülit başlangıcını önlemek için alınması gereken besinlerin bazıları şu şekilde:

Brokoli: İçerdiği alfa lipoik, kollajen liflerinin sertleşmesini engeller. Cilde canlılığını veren kollajen lifleri sertleştikçe, deri altında selülit görünümüne neden olur. Haftada 3-4 kez haşlanmış brokoli tüketmeniz yararlı olacaktır.

Domates: Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesi kan dolaşımını canlandırmaya yardımcıdır. Karpuz, kayısı ve pembe greyfurt da liopen içerir. C ve E vitaminleri de barındıran domates, cildin sıkılığını korumasına ve kolajen üretimine destek olur.

Elma sirkesi: Hızlı bir vücut detoksu yapmak istiyorsanız yemeklerinize elma sirkesi ekleyin. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri temizleyen sirke karın ve kalça bölgesindeki su tutulmasına da iyi gelir. Selülitli görünümü azaltır.

Kişniş: Maydanozu andıran kişnişin vücuttaki toksin ve ağır metalleri dışarı atarak, yağ hücrelerinin oluşumunu engeller.

Kuşkonmaz: Kan dolaşımını canlandıran bu sebze selülitin başlıca kaynağı olan toksinlerden vücudu arındırmaya yardımcıdır.

Muz: Çinko benzeri mineraller içeren muz kan akışını hızlandırır ve selülit oluşumunu engeller.

Salatalık: Vücudun su tutması selülit oluşumunu tetikleyebilir. Bu durumda salatalık, kereviz ve soğan fazla suyu vücuttan atar.

Selülit kelimesi insanlara medikal bir konuya ait bir şeymiş gibi gelir. Fakat aslında selülit çok basit olarak derinin altında bulunan yağdan başka bir şey değildir. Selülite neden olan yağ dokusu bağ dokusunu ters yöne doğru ittirerek cildi buruş buruş ve inişli çıkışlı gibi göstermektedir. Selülit insan sağlığı açısından zararlı bir şey değildir. Fakat bunun yanında çoğu kişi selülitten kötü görüntüsü yüzünden kurtulmak istemektedir.

Vücutta selülit olması kişinin kilolu olduğu anlamına gelmemektedir. Zayıf hatta sıfır beden olarak nitelendirilen çok zayıf kişilerde dahi selülit görülebilmektedir. Yalnız şu da var ki eğer kilolu iseniz kilo vermek vücudunuzdaki selülitleri azaltmanıza yardımcı olur. Selülit genelde erkeklerden çok bayanlarda daha çok görülmektedir. Yine selülitle ilgili bir gerçek var ki akrabalarınızda selülitli bir bayan varsa sizin de selülitli olma ihtimaliniz yüksektir. Yani selülitin genetik faktörü de çok fazladır. Selülitin bu sayılan nedenlerinden ayrı selülite neden olan diğer faktörler şu şekildedir;

  • Kötü beslenme
  • Son moda diyetler
  • Yavaş metabolizma
  • Yetersiz fiziksel aktivite
  • Hormonsal değişiklikler
  • Yetersiz su tüketimi
  • Toplam vücut ağırlığındaki yağ oranı
  • Cilt tabakanızın kalınlığı ve cildinizin rengi


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir