MAGAZİN

Selena Gomez, Lupus hastalığına yakalandı

Selena Gomez, Lupus hastalığına yakalandı

24 yaşındaki ünlü şarkıcı Selena Gomez, Lupus hastalığına yakalanmasının ardından depresyona girdi. Dünya turnesini iptal etmek zorunda kaldı.

selena-gomez

DÜNYA TURNESİNİ İPTAL ETTİ

Geçen yıl Lupus hastalığı nedeniyle kemoterapi tedavisi gördüğünü açıklayan Selena Gomez, parlak kariyerine ara verdiğini açıkladı. Hastalığının yan etkisi olan depresyon,anksiyete ve panik atak nedeniyle ‘The Revival‘ adını verdiği dünya turnesini iptal etme kararı alan ünlü yıldız, bir dergiye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

LOPUS HASTALIĞININ YAN ETKİLERİ VAR

Beni takip edeblerin bildiği gibi hastalığıma konulan teşhis Lupus hastalığı. Bu hastalığın ansksiyete, panik atak ve depresyon gibi yan etkileri var. Şu anda sağlığıma ve mutluluğuma odaklanmak için en iyi kararın biraz ara vermek olduğuna karar verdim. Tüm hayranlarıma destekleri için teşekkür ederim. Benim için ne kadar özel olduğunuzu biliyorsunuz. Bunu paylaştım, yalnız olmadığımı biliyorum.’

YALAN KONUŞMAYACAĞIM

Selena Gomez, Endonezya’da verdiği son konserin ardından, doğum gününü kutladı ve sosyal medya hesaplarından hayranlarıyla şu mesajı paylaştı:

“Bu gece kendimi çok yapay hissediyorum. Müziğimle ve kendimle bağım yok gibi. Hiçbir zaman kliplerde gördüğünüz halim beni tanımlamadı. Anı yaşıyorum ve henüz olmamış şeylerden korku duyuyorum. Sönük hissediyorum. Size her zaman doğruları söyledim. Hayatımdaki bazı alanları yeniden düşünmeye ve bunu atlatmaya ihtiyacım var.” Gomez,2013 yılında Asya ve Avustralya’daki konserlerini iptal etmiş ve rehabilitasyona girmişti.

Lupus Nedir?

“Sistemik lupus eritematoz (kısaca lupus olarak adlandırılır); immün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Lupus, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerler dahil bir çok organ ve sistemi tutabilir. Lupusta birçok organ ve sisteme ait tutulum belirtileri olabileceğinden teşhis edilmesi zor olabilir. Çok geniş spektrumda birçok şikayet ve bulguya neden olduğu ve birçok hastalığı taklit edebileceğinden; doktorlar tarafından lupus “büyük taklitçi” olarak da adlandırılır. Lupusun en ayırt edici bulgusu, yüzde burundan yanaklara doğru uzanan kelebek tarzındaki cilt döküntüsüdür (malar raş); bu çoğunlukla olmakla birlikte, her lupusluda bulunmayabilir. Hastaların çoğunda halsizlik, cilt döküntüsü, artrit ve ateş bulunur.”

Özetle lupusun genel özellikleri:

  • Hastalık hafiften şiddetliye doğru değişen alevlenmelerle seyreder.
  • Kadınlar erkeklere göre 9-10 kat daha fazla etkilenir.
  • Tedavi tutulumun yerine ve şiddetine göre değişir
  • Lupus her kişide farklı tutulum özellikleri göster
  • Lupus, tedaviyle tamamen yok edilemez. Ancak ilaç tedavisiyle hastalığı kontrol altına almak, doku ve organ hasarını önlemek mümkündür.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir