GENEL SAĞLIK

Şeker hastalığını bitiren ameliyat ve fiyatları

Şeker hastalığını bitiren ameliyat ve fiyatları

Erişkinlerde görülen Tip 2 diyabetin cerrahi yöntemler kullanılarak yok edilmesi işlemine denilmektedir.

Ciddi kilo problemi olmayan diyabet hastalarınada uygulanabiliyor. Bu uygulama için çok ciddi kriterler ve edikasyonlar bulunmaktadır. Mide üzerine yapılan çok ciddi bir hacim kısıtlaması olmaması bununla beraber ince bağırsaklar ve 12 parmak bağırsaklarına birtakım müdahalelerin yapılıyor olmasıdır.

Şeker hastası olan ve çok ciddi kilo problemi olmayan hastalarda da bu ameliyatla kontrol altına alınabilmektedir.

Tip 2 diyabet tamamen ortarıdan kaldırılamaz, efektif kontrol sağlanmaktadır. Hiçbir cerrahi yöntem hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Nedeni ise; bireyin genleri diyabete yatkın olan genler mevcuttur.

Şeker ameliyatı kararı nasıl alınıyor?

Bu karar, bireysel olarak verilmemektedir. Uzmanların birleşimi ile ekip olarak verilmektedir.

  1. Hastaya uygulanan klasik tedavi yöntemleri;
  2. Yaşam tarzı değişikliği, Diyer, egzersiz,
  3. İlaç ve insülin tedavileri,

Bu uygulamalar ile kontrolü sağlanan şeker hastalarının sayısı %20 lerin altındadır. Cerrahi müdahaleye bu sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulmaktadır.

Tip 2 diyabette pek çok faktör bulunur ve bunların çoğu hormonel faktörlerdir. En fazla hormonun üretildiği organlar ise ince bağırsaklardır. İnce bağırsaklara müdahale edilerek olumsuz giden hormonel trafiği olumlu yöne çevirerek bu işlem uygulanmaktadır ve kontrol altına alınmaktadır. İnce bağırsağa yapılan bu müdahale, bağırsağın son kısmıdır.

Oranı katlanarak artan şeker hastalığı için yapılan cerrahi tedavi öncelikli bir tedavi olmayıp son uygulama olarak bilinmelidir. Birey, hastalığın tedavisi için gereken tüm tedavi şekilleri ve uygulamalarını yaptığı halde sonuç alamıyorsa veya organ hasarı başlamışsa cerrahi tedavi uygulanabilir.

Ciddi kilo problemi olan Tip 2 diyabet hastalarında bu uygulama daha sık yapılmaktadır. Hastanın ameliyata hazırlanması 3-4 gün sürebilmektedir ve bu süreç hastanede gerçekleşmektedir.

Her ameliyat olmak istiyorum diyen hastalara ameliyat yapılmaz. Hastanın bu ameliyatın haricinde başka cerrahi müdahaleler ile daha iyi sonuçlar alıp alamayacağı, başka tedaviler ile daha başarılı olunacağı gibi araştırmalar yapılmaktadır. Hastaya en uygun gerçekleşecek operasyon süreci bu şekilde işlemektedir.

Örneğin;  aşırı kilolu hastalarda ince bağırsak şeker ameliyatı yapmak yerine mide küçültme ameliyatı ile de kontrol sağlanabiliyor olması gibi.

Ameliyat süreçleri:

Hasta emeliyat öncesinde çok detaylı bir Check Up yapılarak, ameliyatı kaldırılıp kaldıramaycağı konusunda hem fikir olunması durumunda ameliyata alınır ve 3-4 günlük ameliyat öncesi süre hastanede geçirilir.

Şeker hastalığının süresi ne kadar uzunsa ve ne kadar kötü geçirilmişse iyileşme süreside aynı şekilde uzamaktadır. İnsülin depoları azalmış bireyler, insülin deposu daha fazla olan hastalara göre daha geç iyileşme gösterir. Şekerleri daha geç düşer.

Hastaların hemen ameliyatın ardından ilaç bırakıp bırakmayacakları konusu kişiye göre değişim göstermekte olup, bazı hastalar bırakabilirken bazı hastalar devam edebiliyor.

Kontrolü sağlanan hasta oranları %90 üzerindedir.

Ameliyat fiyarları ne kadar?

Bu belirteceğimiz fiyat 2017 yılı başında ameliyat olan bir bireyin toplam ödediği rakamdır ve ortalama ödeyeceğiniz rakam 40.000 TL civarındadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir