BİTKİ VE GIDALAR

Sebzeleriniz için bunları yapın

Sebzeleriniz için bunları yapın

Sebze ile ister yemek yapın isterseniz salata yapın dilerseniz diyet için kullanın ama bu önerilere kulak verin.

  • Sebze, doğrama tahtanız ile kırmızı ve beyaz et doğrama tahtalarınız ayrı olmalı. Aynı şekilde ekmekleri dilimlediğiniz tahtanız da. Ne kadar temiz olduğunu düşünürseniz düşünün, hiçbir zaman sebze veya et doğradığınız tahtada ekmek dilimlemeyin. Her gıda grubu farklı mikroorganizmalar taşıyor ve diğer mikroorganizmaların üzerlerinde zararlı etki gösterebiliyor.
  • Karnabahar, lahana, soğan gibi keskin kokulu yiyecekler pişirilirken, tencere kapağı aralık tutulursa, kokunun yemeğe sinmesi önlenmiş olur. Sebze yemeği pişirilirken, yemeğe ekleyeceğiniz su sıcak olmalıdır. Sebzeler haşlanarak kullanılacaksa, haşlama suyuna eklenecek bir miktar sirke, sebzelerin renginin korunmasını sağlayacaktır.
  • Maydanoz, nane, dereotu gibi yeşillikleri uzun süre saklayabilirsiniz. İnce kıyılmış yeşillikleri cam kavanozlara sıkıştırarak yerleştirin. Sirke veya sıvı yağ döküp buzdolabında bekletin. Dilerseniz dondurarak da kullanabilirsiniz. Yeşillikleri ince ince kıyıp folyoya sarın. Her bir paketin üzerine etiket yapıştırın ve pakette olan yeşilliğin adını yazıp derin dondurucuda saklayın. Başka bir yol ise; demet şeklindeki yeşilliği su dolu cam kavonoza koyup buzdolabına koyabilirsiniz.
  • Sebzeleri tuzlu veya sirkeli suyla yıkarsanız çok daha temiz olduğunu göreceksiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir