GENEL

Salkom saç çıkartan natural şampuan

Salkom saç çıkartan natural şampuan

Burası Türkiye herşey mümkün!

İnsanoğlunun yüzyıllardır aradığı çözümlerden biri saç dökülmesi veya dökülen saçların yeniden çıkmasıdır. Peki bu mümkün müdür?

‘Trichologist’ Evrim Bayraktar anlattı.

Kadınların da erkeklerin de belki de tek ortak sorunu, saçları… Erkekler erken kaybetmekten dertli kadınlarsa dökülmeden mustarip. Mevsimsel dökülmelerin de arttığı bu dönemde trichologist yani saç bakım danışmanı Evrim Bayraktar anlattı.

Erkeklerle başlayalım. Yok mu kelliğin çaresi?

Saç dökülmesi erkeklerde genelde genetik faktöre dayanıyor ki genetik saç dökülmesinin dünyada çaresi yok. Ancak dökülmeyi beslenme ve destekleyici ürünlerle geciktirmek mümkün…

Ne zaman başlıyor dökülme, ne zaman müdahale etmek gerek?

Erkeklerin saç kaybettiği dönem, ergenlik dönemi. Herkes askerlik döneminden bahseder ya da “Jöle sürdüm o yüzden” der ama aslında ergenlikte başlıyor. Genlerde varsa dökülme, ergenlik döneminde testosteron hormonu açığa çıktığı anda yani tüyler sertleşip kalınlaşırken saçlarda azalma başlıyor. Stres, kötü beslenme, uykusuzluk ve sınav stresi gibi faktörler de azalmayı hızlandırıyor.

Bir başka kaynak ise;

Kaybedilen Saç Tekrar Çikar mi?
Saç kaybedildikten sonra bile genellikle kökler canli kalir. Bu yeniden çikma olasiligini akla getirir. Agizdan alinan kortizon tabletleri bazen saç miktarini artirir. Maalesef bunlarin uzun süreli kullanimi fiziksel ve zihinsel yan etkiler yapabilir ve genellikle ilaçlari kesince yeni çikan saç dökülür. Kortizonun diger türleri bas derisi üzerine sürtmek (friksiyon) yoluyla veya bas derisi içine enjekte ederek kullanilir. Etkileri çogu zaman geçicidir ve bu tedavi sadece küçük bölgeler için pratik ve etkilidir.

Bir diger yöntem kronik deri iltihabi yaratmak için kimyasal maddelerle kafa derisine friksiyon yapmaktir. Bazen bu, saç çikarir. Saç çikmasini uyarmak için cilde allerjen duyarlilik yaratici maddeler de uygulanir. Bu metodlar profesyonellerin denetiminde yapilmalidir ve vakit alir, fakat bazi kimselerde ise yarar. Bir diger yaklasim minoksidil kullanir. Bu ilaç yüksek tansiyonu tedavi etmek için gelistirilmistir, fakat beklenmedik bir yan etki olarak tüy çikmasini uyardigi görülmüstür. Bu tüyler bazen de istenmeyen yerlerde çikmaktadir. Kellik tedavisi için lokal losyon olarak kullanilir. Çikan saç genellikle kisa ve kivirciktir, tedavi pahalidir ve simdilik sonuçlar çesitlidir.

Erkekte ve kadinda kelliği tedavi etmek için en basarili metod saç naklidir. Deri hastaliklari uzmani kafa derisine yaklasik 10 saç içeren küçük parçaciklar diker. Bu parçaciklar bir donör alanindan alinir. Bu alan genellikle basin arka tarafinda bulunan bölümdür. Donör bölgedeki yara izlerini kalan saçlar kapatir. Nakledilen saçlar yaklasik üç hafta içinde dökülür fakat kisa zaman sonra yeni saçlar çikar. Dörder ay ara ile dörde kadar sayida saç nakli islemi gerekebilir. Bu tedavi de pahalidir.

Bir başka kanyak;

Genetik sebeple dökülen saçlarda saçın tekrar geri gelmesi söz konusu değildir. Hormonlar saç köklerinin üzerindeki hormonu algılayan, “reseptör” dediğimiz algılayıcılara bağlanır. Öncelikle kıl kökünün saç üretme yeteneğini azaltır. Başlarda çok cılız, seyrek ve uzamayan saçlar geliştirir. Zaman içinde kıl kökü tamamen kapanır ve bir daha saç çıkmaz.

Mevsimsel dökülmeler veya kadınlarda gebelik sonrası hormonların etkisiyle ortaya çıkan dökülmeler vardır. Bu gibi dökülmelerde saç bir yıl sonra geri gelir. Veya kansızlığa bağlı dökülme varsa, kansızlığı tedavi ettiğinizde saçınızı geri kazanabilirsiniz.

Salkom diye bir marka bunu başardığını iddaa etmektedir.

salkomSalkom Naturel Şampuan Kullanım Şekli: Salkom naturel şampuanı ıslak saça parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayın. İyice köpürttükden sonra durulayın.Sonra durulayın.İkinci yıkamada tekrar saçınıza uygulayıp 1-2 dakika bekletin. Özel olarak geliştirilmiş zengin içeriğinin saç derisince emilmesini sağlayın. En son hafif serin suyla durularsanız saçiniza canlılık ve dirilik verecektir. Kepekli saçlar ve strese bağlı dökülmelere karşı gösterdiği olumlu sonuçlar nedeniyle günlük kullanıma uygundur. Ambalaj açıldıktan sonra 1 yıl içerisinde tüketilmelidir. Salkom Naturel Serum Kullanım Şekli: Saçlar tercihen salkom şampuan ile yıkandıktan ve havlu ile kurulandıktan sonra nemli ve temiz saça salkom serum uygulanır. Öncelikle dökülmenin yaşandığı bölgeye sonra tün saç derisine uygulanır. Dairesel hareketlerle bir dakika kadar masaj yapılarak saç derisine yedirilmelidir. Durulanmaz salkom serum gece yada gündüz kullanılabilir. İyi sonuç için saçta en az 8 saat bekletilmelidir.

Yorum sizin..

Aşağıdan yorum bırakabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir