GENEL

Sakız çiğnemek oldukça fazla fayda sağlıyor

Sakız çiğnemek fayda sağlıyor

Sakız çiğnemek: Tabi burada bahsedeceğimiz konu cak cak çiğnenerek pat pat patladıtan ve insanları rahatsız edici davranış içerisinde olunan durumdan bahsetmiyoruz.

Sakızı gerektiği zaman ve uygun şekilde çiğnerseniz oldukça fayda görürsünüz.

Halk arasında genelde zayıflama ile alakalı olarak sakız çiğneme efsaneleri döner bunlar “sakız çiğnemek yüzü zayıflatır mı”, “sakız çiğnemek yanakları zayıflatırmı” ve “sakız çiğnemek yüzü inceltir mi” işte bu soruların yanıtıdır. Sakızın çene kaslarını oldukça çalıştırması doğal olarak bu soruları akla getirmektedir. Bunlardan başka birçok faydasını öğrenebilirsiniz

Sakız çiğnemek çok faydalı
Sakız çiğnemek: Tabi burada bahsedeceğimiz konu cak cak çiğnenerek pat pat patladıtan ve insanları rahatsız edici davranış

Sakız çiğnemek zararlımı?

Aşağıdaki sıralanan maddeler içerisinde faydaları göreceksiniz. Sakızın zararlarından çok faydası vardır. Şeker hastalarının biraz daha dikkatli olmaları gerekir.

Sakız çiğnemek mideyi genişletir mi?

Hayır, mide büyümesi ile sakız çiğnemenin alakası yoktur.

Sakız çiğnemek yüz kaslarını çalıştırır mı?

Kas gelişimi için oldukça etkilidir. Yüz hareketlerinizden ve çene çalışmasından bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. İlk çiğnemelerde çeneniz yorulacaktır. Bu yorulma kasların fazla çalışmasındandır.

İşte sakızın size vereceği faydalar

Bilmediğiniz faydaları arasında dikkat toplamak ve uyanık kalmaya yardımcı olduğu. Sakız içerisindeki şeker fazlalığı olarak düşünebilirsiniz. Ama bu düşünce yanlış. Çiğnediğiniz sakızın beyne gönderdiği uyarılar ile bu mümkün olmaktadır.

Sakız çiğnemeye başladığınızda kalp hızının yavaşça arttığı, beyne glükoz ve oksijen dağıtımı ile bileşenler aktive olur. 20 dakika kadar bu artış devam eder. Bu süreyi dikkate alarak sakızı, gerektiği odaklanma zamanlarında çiğnemek mantıklı olacaktır.

Zayıflama ve sakız

Sakızın zayıflamaya olan etkilerini şu şekilde düşünebilirsiniz; düşük kalorili olması ile tercih edilebileceği gibi atıştırmaları önleyerek kalori almayı azaltır. Kilo kontrolü için iştah azaltması yapar. Özellikle öğleden sonra çiğnenmesi açlık hissini azaltır. Ara öğünlerden önce 1 saat aralıklarla çiğneyeceğiniz sakız size yemeklerde 36 kalori daha az almaya neden oluyor. Şekerli veya şekersiz sakızlar için aynı şey geçerli. Ayrıca sakız çiğneyenlerde  saatte 11 kalori kadar yakıldığı gözlemlenmiştir.

Eğer yemek yaparken atıştırıyor, abur cubur canınız çok çekiyor, ağzınızın atıştırmadan duramadığından dolayı şikayetiniz varsa, o anlarda ağzınıza bir sakız atmak sizi bu isteklere karşı savunur hale getirecektir.

Stres için ideal

Stres ve konsantrasyon soru yaşıyorsanız sakız çiğneyebilirsiniz. Stres azalttığı ve konsantreye oldukça etki sağladığı kanıtlanmıştır.

Ağız ve diş sağlığı

Şekersiz sakızın özellikle ağızda tükrük salgılatıyor olması ağız sağlığı için çok önemlidir. Çürük ve plak oluşumunu önlediği gibi menedeki mineral bozuklukları tamir eder ve diş lekelenmelerini aza indirir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir