BİTKİ VE GIDALAR

Sahte bal sağlığa zararlı mı?

Sahte bal sağlığa zararlı mı?

Marketlerden aldığımız balların sahte veya gerçek olduğunu düşünerek tahmin ediyoruz. Fiyatı yüksekse gerçek baldır, fiyatı düşükse sahte baldır.

Bizim ayrıştırımımız bu şekilde ama sahte olan bir madde adından da anlaşılacağı gibi insan sağlığını tehdit eder, tetikleyici özelliği ile durduk yere vücut sinyaller vermeye başlar.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Gıda Mühendisi Fazıl Güney, sahte bal ile gerçek balın ayırt edilemeyecek derecede benzerlik gösterdiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın balı bakarak, görerek ve koklayarak anlaması mümkün değil” dedi.

“Sahte bal kanserojen maddeler içeriyor”

Sahte balın insan sağlığı için sorun teşkil ettiğine, bu tür hilelere maruz kalan balların içerisinde kanserojen maddelerin olabileceğine dikkat çeken Güney, “Balın görüntüsüne bakarak değerlendirme yapamayız. Üründe hile varsa balda olmaması gereken maddelerin balın içinde olması anlamına gelir. Bizim tebliğimize göre ‘balın içerisine dışarıdan hiçbir madde katılamaz, onun içindeki maddeler de uzaklaştırılamaz’. Bu sebeple sahte ballarda bulunan antibiyotik kalıntıları, pestit kalıntıları sağlığımızı olumsuz etkiler. Bu tür ürünlerin içerisinde kanserojen maddeler olabilir, bala katılan şeker şurubunun yapıldığı maddeye göre içinde GDO’lu malzemeler olabilir. Bunların hepsi bizim sağlığımızı tehdit eden ürünler. Bu sebeple biz piyasada denetimi yapılmış ürünlerin temin edilmesini öneririz” ifadelerini kullandı.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir