KADIN

Sağlıksız görünen saçların şaşırtıcı nedenleri

Sağlıksız görünen saçların şaşırtıcı nedenleri

Saçımız mat ve sağlıksız göründüğünde, bakım ürünleri ve yağlarından medet umarız. Ancak parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bakım ürünleri kullanmak bazen yüzeysel bir çözüm olarak kalır; çünkü sorunumuzun hiç umulmadık nedenleri olabilir.

Saçlarınız sağlıksız görünüyorsa yaşam tarzınızı ve saçınızla nasıl ilgilendiğinizi gözden geçirmenizde fayda var. Belki de sorunun kaynağı aklınıza hiç gelmeyen bir nedendir.

1. Besin eksikliği

Saçımızın sağlığı genel sağlık durumumuzla yakından ilgilidir. Dengeli beslenme ve zararlı tüketim alışkanlıklarından uzak durmak saçımızın sağlığını da olumlu etkiler. Doğal beslenmek ve meyve, sebze, sağlıklı protein içeren ürünlerle bol bol su tüketmek yalnızca vücudumuza değil saçımıza da iyi gelir.

2. Susuz kalmak

Su sağlıktır. Her gün yeterli miktarda su tüketmek yalnızca iç organlarımızı değil, derimiz ve saçlarımızı da sağlıklı kılar. Bu nedenle diğer içeceklerin dışında, yeterli miktarda su tüketmeye dikkat edin.

3. Klor ve tuz

Mikropları temizlemek için havuzlarda bol miktarda klor kullanılır. Klor, saç telinin yüzeyinde bulunan doğal yağları çözer ve telin yapısını bozar. Bu da sağlıksız ve mat görünümlü saçlara neden olur. Aynı şekilde denizdeki tuz da saçımızı kurutur.

Havuza girmeden duş alarak saçınızı ıslatın; klor, ıslak saçlara daha zor işler. Denize girmeden önce de saçınıza UV ışınlarına karşı koruyucu, renk solmasına, kuruluğa ve matlığa iyi gelen bir bakım ürünü sürün.

4. Kireçli su

Sert, kireçli su dediğimiz, mineral açısından zengin sular saçınızı kurutarak kötü görünüme neden olabilir. Şebeke suyunun kireçli olduğu bir yerde yaşıyorsanız duş başlığınıza kireç azaltıcı bir filtre takarak saçınızın daha iyi görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

5. Saç boyası ve açıcısı kullanmak

Saç boyalarının ve açıcılarının saça zarar vererek, mat ve sağlıksız görünüme neden olduğunu hepimiz biliriz. Saçınızı düzenli olarak boyuyorsanız, doğru bakım şampuanı ve saç kreminin yanı sıra renk solmasını önleyici saç bakım maskelerinden kullanmanız iyi olacaktır.

6. Düzensiz yıkama

Saçınızı düzensiz ve gerektiğinden fazla sıklıkta yıkamanız saçın ve saç derisinin doğal yapısını bozar; saçınızı dışarının toz ve kirine karşı dayanıksız hale getirerek, yağlı ve mat bir görünüme neden olur. Saçınızı fazla sık olmayan aralıklarla, düzenli olarak yıkayın. Duştan çıkmadan saçınızı soğuk suyla durulamak da saç kütiküllerini düzeltir ve saçınız daha sağlıklı görünür.

7. Düzensiz bakım

Saç teli yüzeyinin pürüzsüz olması saçınızın daha parlak durmasını sağlar. Bunun için bahsettiğimiz diğer püf noktalarının yanı sıra saçınızı düzenli olarak fırçalamalısınız. Doğal kıldan yapılmış kaliteli bir fırça ve iyi bir saç yağıyla yapacağınız bakım saçınızda mucizeler yaratabilirBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir