KADIN

Sağlıklı saçlar için saç yıkama suyu nasıl olmalıdır

Sağlıklı saçlar için saç yıkama suyu nasıl olmalıdır

Saçı yıkamak için ılık su en uygun olanıdır.

Kadın ve erkek için saçlar kadınlar için güzel, erkekler için yakışıklı görünmenin en önemli faktörlerinden biridir. Özellikle kadınların çekicilik anlamında kullandıkları silahlardan biri bakımlı ve sağlıklı saçlarıdır. Kadınlar erkeklere nazaran saçlarının bakımlı olması için inanamayacağınız kadar krem, şampuan, tedaviler, bitkisel ürünler vs aklınıza gelmeyecek kadar ürün demesi yapar. Peki bu ürünlerin ardından yıkanan saçlar için acaba doğru yıkama ve saçlarda biriken kimyasal yağlardan doğru şekilde arındırılabilor mu?

Doğru bakım ve sağlıklı yıkanmayan saçlarda saç dökülmesi, saç kırılması, sağlıksız görünen saçlar, cansız saçlar doğru yıkanmadığından kaynaklanıyor olabilir. Sağlıklı saç yıkama için size bir kaç tavsiyeler vereceğiz. İşte uygulamanız gerekenler;

  1. Şampuan ve kremleri uygulamadan önce saçlarınızın yeterince ıslandığından emin olmalısınız. Kuru saçların içerisinde kalan hava şampuan ve diğer malzemelerin saçınızın diplerine kadar nüfuz etmesine engel olacaktır ve gereken yerlere ulaşmasını engelleyecektir.
  2. Saçlarınızın uzunluğuna göre şampuanınızı ne kadar kullanacağınıza karar vermelisiniz. Kısa saçlarda çok fazla şampuan uygulamak gereksiz olduğu kadar sağlıksızdır da. Uzun saçlarda ise yetersiz şampuan kullanmak faydalı olmayacaktır. Saçlarınızın tamamen köpürdüğünden emin olmalısınız.
  3. Saç derinize yapacağınız yavaş ve etkili bir masaj şampuanınızın tüm saç derisine ulaşarak gerçek bir temizlik yapmasını sağlayacaktır. Yüzeysel olarak yapılan yıkamalar ne kadar sık olurlarsa olsunlar gerçek bir sağlık veremezler.
  4. Banyodan çıkmadan önce saçlarınızı yapabildiğiniz kadar iyi bir şekilde durulamak ve saçlarınızda herhangi bir şampuan artığı kalmadığından emin olmak gerekiyor. Zira saçınızda kalan kimyasallar kaşıntı, kepek ve dökülmelere sebep olabileceğinden dolayı saçlarınızın istediğiniz güzelliğe ulaşmasını engelleyecektir.
  5. Durulamanın ardından saçlarınıza saç kremi uygulamayı unutmayın. Saç diplerine uygulanması tavsiye edilmeyen saç kremlerini saç uçlarınıza güzelce yedirin ve bütün saça dağılmasına dikkat edin. Şampuanlarda olduğu gibi saç kremlerinde de saçınızın tamamen durulandığından ve artıklardan temizlendiğinden emin olmalısınız.
  6. Havlu ile kurulamak yerine uçlardan başlayarak saçınızın suyunu akıtmaya çalışın. Fazlalık olan sular gittikten sonra saçlarınızın havlu ile sararak suyun havluya geçtiğinden emin olun. Kurulama işlemi sırasında saçlarınızı yıpratmamaya ve çok karıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Pek çok basit işlemden meydana gelen bu saç yıkama tavsiyelerine uymaya çalışırsanız saçlarınızdaki sorunların çoğundan kolaylıkla kurtulabileceğinizi siz de görebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir