SAĞLIK

Sağlıklı bir kişinin LDL kolesterol değerleri nasıl olmalıdır

LDL Kolesterol, LDL kolesterol değerleri nedir?

LDL kolesterol olarak adlandırılan değerler, metabolizma içerisindeki kolesterol yapısının diğer bölgelerdeki dokulara ve organlara gönderilmesidir. Bazen ldl kolesterol normal değerleri dışına çıkarak ihtiyacın üzerinde kolesterol değeri oluşmakta ve oluşan bu değer kan aracılığı ile vücutta gezinmektedir.

Ldl kolesteroller kötü kolesterollerdir. Damar sağlığına zarar verir, minik parçalar halinde damarlarda gezinerek damarların darlaşmasına neden olur. Damar tıkanıklığı yaşanmasına sebep olan durumlardan biridir.

Ani değişimler gözlenmediği sürece bu değerlerin ilerlediğinin anlaşılması güçtür. Başka nedenlerden dolayı kişi rahatsızlık yaşıyorsa ilerleyen LDL kolesterol değeri ile birleşmesi durumunda durum kötüleşebilir. Ağır yemekler ve ağır işler sonrasında meydana gelen bu ani değişimler damar çatlaklığı ile sonuçlanarak kalp krizi geçirmesi ile bile sonuçlanabilmektedir.

Vücut kolesterol değerlerinş kontrol altında tutmak ve LDL kolesterol değerlerini belli aylarda ölçtürmek riskin oluşmaması adına önemli bir önleyici unsurdur.

Trigliserid değeri

Kişinin kanda bulunan trigliserid normal seviyede sayılabilmesi için bu değerlerin 150 mg/dl seviyelerinde olması gerekmektedir. Yüksek olarak sayılan ve bir alt seviye olan 150-199 mg/dl değerlerdir. Yüksek olarak kabul edilen değerler ise 200-499 mg/dl dir. 500’den fazla ise bu değerler için acil müdahaleler gerekmektedir.

Kolesterol değerleri kaç olmalıdır?

Yapısı sağlklı olan bireylerin vücutlarındaki değerler LDL sınıflandırılması ve olması gerekenler şu şekildedir;

  • Öngörülen LDL değerleri: 100-129 mg/dl seviyelerinde,
  • Optimal ve optimal üstü LDL değerleri : 130-159 mg/dl seviyelerinde,
  • Sınır seviye LDL değerleri : 160-189 mg/dl seviyelerinde,
  • Riskli LDL değerleri : 190 mg/dl seviyesi ve üzeri olanlar.

LDL kolesterol değerleri nasıl indirilir?

LDL kolesterol seviyesini indirmek için, seviyenin neden olduğu faktörleri bulma ve bu değerlerin artışına neden olan yaşamı etkileyecek kalıcı değişiklikler yapılmalıdır. Doktor kontrolünde ilerleyecek bu durumun, kişinin iradesine sahip olması ile düşmesi mümkün olacaktır.

Kişinin kendi başına yapacağı ve uygulayabileceği yöntemler arasında;

  • Stresin azaltılması,
  • Sigaranın bırakılması,
  • Kilo verme,
  • Egzersiz,
  •  Alkoldan uzaklaşmak,

yukarıda yaşam düzeninde kısıtlamalar getiren bu uygulamalar değerlerin düşmesi için kullanılan yöntemler arasındadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir