DÜNYA

Sadece son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri satan market

Sadece son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri satan market

Özellikle süt ve et ürünlerinde son kullanma tarihi ilk baktığımız şey olur. Hatta bazılarımız öyle titizdir ki son kullanma tarihinin geçmesine 1-2 gün kalmış yiyecekleri bile almamayı tercih eder. Ancak ‘Wefood’ marketi sayesinde bu durum, Danimarka’da değişmeye başlamış.

Kopenhag’da bulunan bu markette sadece tarihi geçmiş, paketi bozulmuş yiyecekler ve şekli deforme olduğu için kimsenin almak istemediği meyve ve sebzeler satılıyor. Normal fiyatının yarısına satılan bu ürünlere rağbet inanılmaz büyük! 22 Şubat’ta açıldığından beri her gün dükkanın önünde insanlar sıraya girip, son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri almak için bekliyor. Marketin açılışına Prenses Marie bile gelmiş.

Peki ama neden? Danimarka geçtiğimiz yıl tam 700 bin ton yemeği çöpe atmış. Bu nedenle bu fikrin yaratıcılarının hedef kitlesi, dünyadaki diğer ‘sosyal süper marketler’ gibi alım gücü düşük insanlar değil. Buradaki asıl amaç dünyadaki açlığın büyük bir nedeni olan yemek israfının önüne geçmek. Satışlardan elde edilen tüm kazanç gelir düzeyi düşük ve açlık çeken kişilere iletiliyor.

Marketin çalışanları da burada gönüllü olarak vardiyalı bir şekilde çalışıyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir