GENEL

Saç dökülmesi ırsi mi? Değilse neden dökülür?

Irsi saç dökülmesi ve saç dökülme nedenleri

Saç dökülmesi, mevsim değişimlerinde normal olarak dökülme gözlenebilir. Aynı zamanda bazı hastalıkların habercisi de olabilir.

Saç dökülmesinin kontrol edilmesi ve nedenlerinin araştırılması gerekir. Kan değerlerine bakılarak alınan sonuçlar, troid hormonu eksikliği ve guatr saç dökülmesi nedenleri arasındadır.

Demir eksikliği ve vitamin eksiliği, D vitamini B12 vitamini eksikliğide yine saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Uzun süreli yapılan diyetler, gıda eksikliği nedeni ile saç dökülmesini meydana getirmektedir.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Hamilelik dönemlerinde saçlar daha fazla kuvvetlenir ve canlanır ama hamilelik sonrasındaki ilk 12 ay özellikle ikinci ay ile beşinci ay arasında ciddi saç dökülmeleri meydana gelebilir. Hanımların doğumdan sonraki saç dökülmesi çok düşündüğü ve korktuğu dönemlerdir.

Hamilelik sonrası yani doğumdan sonra dökülen saçlar, 6. aydan sonra düzene girmeye başlar ve sonraki 1 yıl içerisinde normale döner. Endişelenmeye veya stres yaşamaya çok fazla gerek yoktur. Yaşanan durum normaldir.

Stres, özellikle yoğun stresli dönemler saç dökülmesi görülen dönemlerdir. Yine bununla birlikte ateşli hastalıklardan sonrave ağır ameliyatların sonucu saç dökülmesi olabilir. Sonuç olarak hemen her durumun sorgulanması gerekmektedir.

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkeklerde saç dökülmesi, genetik olarak aktarılan ırsi dediğimiz bir gökülme mevcuttur. Belirli bir yaşa gelindiğinde saçlar dökülmeye başlar ve bu durum için tedavi çeşitliliği farklıdır.

ÇOCUKLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Çocuklarda, ağır vitamin eksikliği ve beslenme bozukluğu olmadığı sürece pek rastlanmaz. Ciddi hastalık olmadığı sürece dökülme yaşanmaz. Yeni doğan bebeklerde dökülme ve yeninden saç çıkmaları normaldir. Bir hastalık belirtisi olarak düşünülmez.

TEDAVİ

Saç dökülmesi tedavilerinde, ırsi genetik olarak kalıcı olanlarda çözüm olmasa bile diğer nedenlerden dolayı dökülen saçlar için saç dökülmesine çözümler mevcuttur. Çözümler, vitamin eksikliği giderilerek veya saç besleyici ürünler kullanılarak dökülme engellenebilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir