KADIN

Ruj sağlığa zararlı mı?

Ruj sağlığa zararlı mı?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken hususlardan biri; kullandığınız veya kullanmaya başlayacağınız bir ürünün çocuk veya hamile kadınlar için zararı var mı?

Eğer ürün üzerinde; bu ürün çocuklar için ve hamile bayanlar için zararlı ibaresi varsa yetişkinler için de zararlıdır!

Çocuklar yetişkinlere göre çok daha hassas ve güç olduğundan zararlı maddeler veya kimyasal ürünle çok kısa sürede etki eder ve ağrı, terleme ile başlayan rahatsılıklara neden olabilir.

Gelelim hanımların vazgeçilmezi rujlara;

İlk bakmamız gereken ruj hangi bileşenlerden oluşuyor? Eğe bu bileşenler kimsayal madde içeriyorsa sormaya bile gerek yoktur. Zararlıdır. “Ruj” bileşenlerinde bu maddeler var mı diye merak ediyorsanız evet var. Yani günde tam 1 kilo kadar tehlike arzeden potansiyeli kendi istek ve arzunuzla içinize alıyorsunuz.

Rujlar üzerinde yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucuna göre, rujlar yüksek miktarda ağır metaller bulunduran ürünler arasında yerini aldı. Bu ağır metaller tek başınayken kanser riski doğuruyor mu?

Özetlemek gerekirse; her gün yüksek miktarda ağır metalleri sindiriyorsunuz kanser olmasanız bile bir çok tehlikeli sayılabilen hastalığa davetiye vermiş oluyorsunuz. En çok yakalanma riski ise boğaz kanseridir. Boğaz kanseri hastalıkları üzerindeki yapılan araştırma sonuçlarında ruj çıkıyor.

Çocukların asla ruj kullanımlarına izin verilmemelidir. Ruj çocuklarda direkt sinir sistemine etki eder. Hamile bayanların kullanımlarında ise bu ürün fetüse zarar verir.

Hastalıkları bir kenara itip herkesin anlayacağı dilde kısaca şunu söyleyebiliriz. Yapışkan olan bu madde sokakta, işyerinde kapalı veya açık tüm ortamlarda gözle görünen veya görünmeyen uçuşan maddeler, dudak kısmına yapışarak sindirim yolu ile vücudunuza almanın en kolay yoludur. Yani bu seyyar satıcan bir meyveyi açık olarak silip yıkamadan yemek gibidir.

Heleki o dudaklar bir erkek tarafından öpülüyorsa rujların topladığı tüm mikroplar erkek tarafından sindirilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir