BİTKİ VE GIDALAR

Ramazan bayramı sabah kahvaltısı nasıl yapılmalı?

Ramazan bayramı sabah kahvaltısı nasıl yapılmalı?

Bayram kahvaltısı:

Kahvaltıda peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek, yumurta, domates, yeşilbiber, salatalık gibi sağlıklı besinler tercih edilmeli”.

Bayrama özel hazırlanan ağır şerbetli tatlılar, çikolata ve şekerlemelerin fazla miktarda tüketilmesinin pek çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor, “Glisemik indeksi yüksek olan bu besinler kan şekerinde ani yükselmelere, sonrasında ise hızlı bir düşüşe neden olabiliyor. Bu durumda kan şekeri ile ilgili dengesizlikler yaşayanlar ve kalp hastalıkları risk grubunda olan kişilerde sağlık sorunları görülebiliyor. Yavaşlamış olan metabolizmaya bol miktarda şekerli gıda yükleme ile kilo artışı da kaçınılmaz oluyor.”

Bayram ziyaretlerinde fazlaca tüketilen çay ve kahvenin içerdiği kafein, idrar söktürücü etkisi ile vücudun ihtiyacı olan sıvının da atımına neden oluyor.

“Ayrıca gün içinde çarpıntı ve rahatsızlık hissi yaratabiliyor. Çay ve kahvelere eklenen şeker, tatlı tüketimini de artırmış oluyor. Çay ve kahve günde 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde, mümkün olduğunca şekersiz tüketilmeli. Ramazan ayı boyunca geç saatlerde yemek yemeye alışılması ve Ramazan sonrasında da bu alışkanlığın devam ettirilmesi kilo artışına ve sindirim problemlerine neden olabiliyor. Bu sorunların yaşanmaması için uyku saatinden 2-3 saat öncesinde besin tüketiminin sonlandırılması gerekiyor.”Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir