SAĞLIK

Psikolojik travma ile başa çıkma yolları

Psikolojik travma ile başa çıkmak için ne yapılmalı?

Psikolojik travma: Psikolojik travmalar, kişin yaşamı boyunca karşılaştığı olaylara karşı vermiş olduğu tepkilere verilen isimdir. Aynı durum için kişiler farklı reaksiyonlar gösterebilir.

Yaşadığımız süre boyunca iyisiyle kötüyle pek çok şey ile karşılaşırız. Durum değerlendirmesi için bir günü ele alarak yapılan bir analiz aslında durumun çözümü için yeterli olabiliyor. Sabah başlayıp gece yastığa kafamızı koyduğumuz süre içerisinde değişen ruh halimiz üzerimizde etkiler bırakır.

İnsanın duygularının olduğu gerçeği, sevilen birşeyin zamanla sevilemez hale gelmesine bile neden olabiliyor. İşte bu durum sadece et ve kemikten olmadığımızı, göremediğimiz duygularımızın olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle bir an bir anı tutmayabiliyor.

Psikolojik travma
Psikolojik travma

Herşey değişiyor!

Değişimlerde çoğu kişinin bilmediği 10 yılda bir değişen damak tadımız bile var. Bugün çok sevdiğiniz bir yemeği 10 sene sonra yiyebiliyor, hayatta yemem dediğiniz bir yemeği yemeye başlıyorsunuz. Kişin psikolojisi de çevresel ve fiziksel durumlardan etkilenerek değişiyor ve şekilleniyor. Varlığımız ise gerçekleşen olaylara verdiğimiz tepkiler ile kendini gösteriyor. Tüm durumlar düşünüldüğünde kişinin yaşadığı olumlu olumsuz tüm durumlar stres veya mutluluk olarak ruh haline yansıyor.

Psikolojik travmalar kişiye göre değişim gösteriyor

Her insanın yapısındaki farklılık, yaşanan olayların verdiği etkileri de kişi üzerinde değiştiyor. Kimini derinden yaralayan bir olay, diğerinin umursamadığı bir şekle girebiliyor. Burada anlayışa getirilecek bir algı kontrolü sağlamak travmalardan korumaya yeterde artar bile. Yaşanan olayın karşısında güçlü durmak bile algı direnişidir. Sınırlar çerçevesinde tabiki..

Başlangıç ailede!

Aileden başlayan bu durum hayata karşı duruşu şekillendirmeye başlar. Babanın anneyi koruması, annenin mutluluğu ve hem kendini hem de bebeği huzurlu şekilde dünyaya getirmesi ruhsal gelişim için atılan ilk adımdır. Böylece başlayan halka, ilerleyen tüm zamanların ilkidir.

Çocukluk dönemlerindeki savunmasızlık, korkusuz dönemlerde büyük travmalar yaşamaya açık olunan dönemlerdir.

Psikolojik travma nasıl etkiler?

Yaşanan olayın akışına bağlı olarak sıralı şekilde devam edişi oldukça fazla stresli bir an yaşamaya teşvik eder. İç dünya sessizliği burada başlar. Bağırmalarımızı sadece kendimizin duyduğunu farkederiz. Böyle anlarda travma olup olmadığını anlamaya çalışmak yerine olayın bizde bıraktığı etkiyi silmeye çalışmak daha akılcıdır. Bunu yapmaya başlamadığınızda, çaresizliğin ve kıvranışlarınızın size getireceği güvensizlik hissi içinizi sarar ve yalnızlık duygusu ile dolarsınız.

Psikolojik travmalar nasıl atlatılır?

Yaşadığınız durumun etkisi altından çıkamıyorsanız en iyi çözüm psikolojik destek almaktır. Korkmayın kimse size deli demeyecek ve yargılamayacak. Güçlü yapıya sahipseniz kendi kendinizin de doktoru olarak hayatın devamı için üstesinden gelmek zorundayız.

Sizi pençesine alan konu ne ise, sürekli sizi meşgul etmesine veya konu edilmesine gerek olmadığını anlamayı öğrenmelisiniz. Kötü anıları kafanızdan atarak güzel olanları konuşmak daha iyi neticelere ulaşmanızı sağlar. Durduk yere düşünerek kendinizi üzmek bu durumda çok anlamsız olacaktır. Durumun ciddiyetine göre olayı anımsatan ve tekrar yaşıyor hissi veren kişilerden de uzaklaşmalısınız.

Uzaklaşacağınız bu kişileri zor olabilir ama affetmeyi ve hayatınızdan çıkarmayı deneyin.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir