EKRAN

Prof. Nurşen Mazıcı Habertürk yayınından kovuldu

Prof. Nurşen Mazıcı Habertürk yayınından kovuldu

Habertürk canlı yayınına katılan Prof. Nurşen Mazıcı demokrasi şehitleri hakkında çirkin ifadeler kullandı.

Habertürk‘te Ece Üner’in sunumuyla ekrana gelen Enine Boyuna programında 15 Temmuz’da hain askeri darbe girişimi konuşuldu.

Programa katılan Marmara Üniversitesi’de görevli Prof. Nurşen Mazıcı skandal açıklamalarda bulundu. Demokrasi şehitleri için ısrarla ‘öldüler’ diyen Nurşen Mazıcı, askerlerin kafasının kesildi yalanını söyledi.

Programın sunucusu Ece Üner‘in uyarısına rağmen özür dilemeyen Nurşen Mazıcı, reklam arasından sonra yayından kovuldu.

https://youtu.be/A215Uektb5E

https://youtu.be/8ZBpNl5fFEw

Ece Üner’den Nurşen Mazıcı açıklaması.

Nurşen Mazıcı hocanın ifadeleri amacını aştığını bir kere daha belirtelim. Biz kendisine teşekkür ettik katksısından dolayı ancak, dediğimiz gibi amacını aştığını, söylemek istemediği birşeyi demek istemediğini umuyoruz.

Biz kendisine teşekkür ettik ve programdan ayrılmasını rica ettik. Çünkü bu konuda hepimiz mutabakat içerisindeyiz. Hepimiz onların demokrasi şehitleri olduğunu, çok büyük tehlikenin onlar sayesinde  bertaraf edildiğini ve bütün bunların partiler üstü bir konu olduğu konusunda mutabıkız.Dolayısıyla böyle bir yayında değişiklik oldu.”

duyuru-nursen

 

Prof. Nurşen Mazıcı Kimdir?

Prof. Dr. Nurşen Mazıcı Malatya’da doğdu. Derme İlkokulu’nu, Hasan Varol Ortaokulu ve Turan Emeksiz Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni, ardından da Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin de lisans öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi mastır ve doktorası yaptı. Londra’da doktora tez çalışmasının ardından kazandığı bir bursla Almanya’da Christian Albert Üniversitesi’nde Ulusal Güvenlik konusunda katıldığı kurstan başarı sertifikası aldı. Michigan Üniversitesi’nde Near East and North African Studies’de Siyaset Bilimi post doktorası sırasında üç yıl, Ortadoğu Ülkelerinde Demokratikleşme Süreci üzerinde çalıştı ve doçent oldu. 2000 yılında Washington DC’deki NationalArchives’daki belgesel araştırmaları sonucu Profesörlüğe yükseltildi. Halen, 2005-2006 akademik yılında Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulunduğu sırada başlattığı İki Dünya Savaşı Arasında Türk- Amerikan İlişkileri konulu belgesel çalışmasını sürdürmektedir.

Marmara Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Mazıcı’nın yayınlanmış beş kitabı ise şunlardır:

Atatürk Döneminde Muhalefet 1919-1926 , Dilmen Kitabevi 1984 İst.

Uluslararası Rekabette Ermeni Sorunu’nun Kökeni 1878-1918 , Pozitif Yayınları 2005 İst.

Türkiye’de Askeri Darbeler ve SivilRejime Etkileri Gür Yayınevi 1989 İst.

Celal Bayar’ın Başbakanlık Dönemi 1936-1939 Der Yayınevi 1996 İst.

ABD’nin Güney Kafkasya Politikası Olarak Ermenistan Sorunu 1919-1921 Pozitif Yayınları 2005 İst.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir