KADIN

Parmak arası terliklerin zararı var mı?

Parmak arası terliklerin zararı var mı?

Uzmanlar parmak arası terlik diymeyin demiyor.. Uzun mesafeli parmak arası terlik zararlı diyor!

Ayağınızı yormayacak daha rahat terlikler giyilmeli ve gideceğiniz mesafeler uzun ise parmak arası olan terliklerden uzak durmanız konusunda önemli açıklamalar yapılıyor. 2016 yazının geldiği şu günlerde alacak olduğunuz parmak arası terliklere daha fazla önem verin.

Şimdi parmak arası terliklerin zararına değinelim:

  1. Eğer terliğin ön tarafı çok sert ve gerginse ki, pek çok modelde böyle bir sorun bulunuyor bu, yürüyüşe zarar verebilir.
  2. Ayak parmağındaki kasların, “parmak arası terlik” üzerinde tutunabilmek için normalden daha fazla yorulmasına neden olduğundan, kaslar yıpranabilir ve ayak parmağında tendon rahatsızlıklarına yol açabilir.
  3. Tendonlar, kasları kemiğe bağlar ve iltihaplanması halinde şiddetli ağrılara sebep olur. Aşırı kullanımı halinde ‘çekiç parmak’ rahatsızlığı ve şişliklere de yol açabiliyor.
  4. Parmak arası terlik topuk bölgesinde şiddetli ağrılara yol açabildiği gibi “topuk dikeni” rahatsızlığı riski de yaratıyor.
  5. İki parmak arasında kalan plastik ya da deri kayış, şişme, kızarıklık ve su toplanması gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
  6. Parmak arası terliğin aşırı kullanımı ayak kemiğinde çatlak riskini artırıyor ve kişinin yürüyüş şekli değişiyor. Daha küçük adımlar atıldığından, topuğun yere çarpma açısı etkileniyor.
  7. Miami Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, parmak arası terlikte 18 bin adet bakteri bulunduğunu ortaya çıktı. Bu bakterilerin içinde tehlikeli sınıfına giren bakteriler de var. Özellikle ayağın terlediği zamanlarda ayak tabanında yanma ve şişmeye yol açabiliyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir