GENEL

Oyun bağımlılığı nasıl giderilir? Çocuğum oyun bağımlısı oldu

Oyun bağımlılığı için çözümler

Oyun bağımlılığı: Çocukların zaman ve mekan gözetmeksizin internet üzerinden veya akıllı cihazlar ile multi veya single olarak oynadıkları oyunlara kapılmaları ve hayatlarından önemli derecede zaman aynı zamanda gelişimlerine büyük etki yapan aktivasyon biçimlerine oyun bağımlılığı denir.

Çocuklar için en tehlikeli kısmı ise, akıllı telefonlar ile oynamaya müsait olan şiddet içerikli oyunların gelişim dönemi çocukların davranış bozukluklarına sebep olmasıdır.

Mobil oyun bağımlılığı ise çocuklarda şiddet eğilimi göstererek davranışlarında bu yönde eğilimler gösterdiğinden ailelerin bu konuda dikkatli olması gerekecektir. Çocukların seslerini kesmenin en kolay yollarından biri, internet aktif olan bir bilgisayar başına çocuğu oturtmak veya ilgi çekici oyunlar yüklü olan tablet veya cep telefonunu eline tutuşturmak yeterlidir. Çoğu ailenin yanlışlarından biri de çocuğun dışarını çıkmasını ve oluşabilecek tehlikelere karşı evde kalmasını sağlamak üzere bu cihazlarla zaman geçirilmesini sağlamaktır. Farkında olmadan daha başka tehlikelere çocuklar sürülüyor.

Teslim edilen cihazların karşısında kalan çocuk savunmasız şekilde sanal dünyanın içinde bulur kendini. Şiddetin gayet normal gibi olduğu bu oyunlar sayesinde çocuğun beynine işlenmektedir. Çocuğun zeka gelişimine hiçbir faydası olmayan oyunlar yerine, arkadaşları ile zaman geçirmeyi veya kendini geliştireceği alanlarda aktif olmasını sağlamak daha doğrudur.

Çocuk oyun karakterlerinden etkilenerek dış dünyada kendini onun yerine koyabilir ve şiddet eğilimleri göstermeye başlar, asileşir ve söz dinlemeyerek başına buyruk davranışlar sergilemeye başlayabilir.

Oyun bağımlılığı
Oyun bağımlılığı: Çocukların zaman ve mekan gözetmeksizin internet üzerinden

Oyun bağımlılığı için neler yapılabilir?

Öncelikle çocuğun gelişim sürecinde hareket ve davranışlarını gözlem altında tutunuz.

Birlikte zaman geçirmek, akıllı cihazları ortadan kaldırmak ve bu konuda katı kurallar koymak doğru olacaktır.

Spora yönlendirmek ve birlikte dolaşmak aile bağlarında güçlenme sağlayacaktır. Oyun bağımlılığı korkusu yerine aktivite genişliği sağlanabilir.

Oyun bağımlılığına karşı tavsiyeler

 • Şart koşmadan çocuklara sevgi ve saygı gösterilmeli, eş, dost akraba ziyaretlerine gidilmeli ve cihazlar götürülmemelidir.
 • Sinema, park, tiyatro veya maçlara gidilmeli, kitap, dergi, gazete gibi makaleler için okuma programları yapılmalıdır.
 • Her ortam oyun için müsait olduğundan oyunlar oynanmalıdır.
 • Sizi örnek alan çocuğa karşı iyi bir model olun. Bilgisayar ihtiyacı çok kısa sürelerde kullanılarak bırakılmalıdır.
 • 6 yaşına kadar çocukları cihazlarla tanıştırmamaya özen gösterin. 6 yaşından sonra günde 1 saat birlikte eğlenceli ve zevk alacağınız oyunları kullanabilirsiniz.
 • Günlük veya haftalık programlar yaparak ev içerisinde çeşitli görevler verin.
 • İnternet hattınızı mutlaka servis sağlayıcınız ile görüşerek “güvenli internet” korumasına aldırın.

Oyun oynamanın zararları ve faydaları

Faydaları;

 • Çocuk oyunlardan çözüm becerisi kabiliyetini geliştirerek algı kapasitesini yükseltir.
 • Hızlı ve doğru kararlar alması gerektiğinden hızlı karar alma becesinde gelişmeler görülür.
 • Oyunlar amaç uğruna ve liderlik için oynandığından pratiğinde gelişme gösterir.
 • Strateji kabiliyeri ve kazanma hırsı ile başarı duygusu ile güven aşılar.

Zararları;

 • Sağlığına etki eder. Uyku sorunları, iştahsızlık, kuruyan gözler, obezlik, ellerde sorunlar, kas rahatsızlıkları ve iskelet sisteminde bozukluk ile kalp atış hızı, yüksek kan basıncı gibi sağlık sorunlarını getirir.
 • Agresif davranışlar genelde şiddet içerikli oyunlardan, küfür, oyuna düşkünlük, öfke ve asabi davranışlar edinilir. Özgüven yükseldikçe aynı zamanda zorbalık ve kardeşler arasında tartışmalar çoğalır.
 • Derslerde başarısızlık ve odaklanamama sorunları yaşayarak geri kalma gösterebilir. Okula gitme isteği azalır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir