KADIN SAĞLIK

Örümcek ağı yöntemi ile gençleşin

Örümcek ağı yöntemi ile gençleşin

Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun her bölgesine uygulanabilen “örümcek ağı” işlemi olan iple yüz germe, sarkma ve kırışıklıkları yok ediyor, cildin kendini yenilemesini sağlıyor. Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Mehmet Kartal, ameliyatsız yüz germe yöntemi örümcek ağı ile gençleşmeyi anlattı.

Örümcek ağı yöntemi ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Bu yöntemle yüz germe işlemi nasıl yapılıyor?

[dropcap]Ö[/dropcap]rümcek ağı, ameliyatsız yüz germe yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Düz ve kılçıklı iplikler içeren iğneler ile doğal sonuçlar veren bir yöntem. Bu yöntemde iğneler gerilmesini istediğimiz bölge cildinin alt tabakası (dermis) içerisine çapraz şekilde yerleştirilir. Cilt altına yerleştirilen bu ipler kollejen sentezini uyararak, cilt altı bağ dokusu güçlendirilerek ciltte elastikiyet ve dolgunluk sağlanıyor.

Kimlere ve hangi durumlarda uygulanıyor?

Genellikle yüzde yaşlılık belirtileri olan kırışıklık ve sarkmaların yeni oluşmaya başladığı 30’lu yaşlardan itibaren, bu belirtilerin orta seviyeye ulaştığı 50’li yaşlara dek uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi, ileri kırışıklık ve sarkması olan bireyler için uygun değildir. Bu gibi hastalar için geleneksel yüz germe yöntemi önerilir.

Bu yöntemin, geleneksel yüz germe yönteminden farkı nedir?

Geleneksel yüz germe yöntemi, genel anestezi altında yapılmakta olup, operasyon süresi uzundur. Tedavi maliyeti yüksektir. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde komplikasyonlara (oluşması muhtemel riskler) sık rastlanır. Ancak, örümcek ağı yöntemi genel anestezi ihtiyacı olmayan, çok kısa sürelerde (15-30 dakika) yapılabilen, komplikasyonları ve yan etkileri oldukça düşük ve maliyeti geleneksel yönteme göre çok daha az olan yüz germe işlemidir.

Operasyon ne kadar sürüyor? Başarılı bir operasyon sonrası yüzde ne gibi değişimler oluyor?

Operasyon genellikle 15-30 dakika arasında sürüyor. Bu süre, uygulanacak anatomik bölgenin genişliğine göre değişiyor. Operasyondan hemen sonra ciltte gerginlik hissediliyor. Ancak asıl etkiler ikinci ayda başlıyor. Operasyon sonrası yüzde kollejen sentezinin artışına bağlı dolgunluk artıyor ve cilt elastikiyetinde artış meydana geliyor. Bu nedenle doğal bir gençleşme ortaya çıkıyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir