KADIN

Okul çağı çocuğu beslenmesi

Okul çağı çocuğu beslenmesi

Okul çağı çocucuğunuzun besin seçimini çocuğunuza bırakmayın. Çocuklarınızın doğru beslenme alışkanlıkları için beslenme seçimlerini kendiniz yapın.

Okul çağı çocukların beslenmelerinin önemi:

Okula başlayan çocukların artık besin seçimlerini kendilerinin yapmak istediğini ve bunların da genellikle yağlı, katkı maddeli yiyecekler ile kolalı içecekler olduğuna haline geliyor. Bu tür beslenme alışkanlıklarının gelecekte kalp, tansiyon, şeker, kanser, obezite gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Okul çağında ailenin çocuğun beslenmesinde etkisi ister istemez azalıyor: “Besin seçimlerini çocuklara bırakmayın. Bu nedenle ilk yapılacak düzenleme doğru bir beslenme eğitimidir. Bunun yanında okulda satışı yapılan yiyeceklerin çeşidine, besin kalitesine dikkat edilmeli ve sık sık kantinler kontrol edilmelidir. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın şimdiki beslenme düzeninin, gelecekte birçok hastalığa davetiye çıkarmaması için, çocuklarımızın sağlığı için, eğitimi sabah başlıyor ise kahvaltı, öğlen başlıyor ise öğlen yemeği tüketimi muhakkak evden çıkmadan sağlanmalıdır. Bu öğünlerin tüketimiyle, çocukların sadece karın doyurmak için uygun olmayan besinleri seçimi önemli miktarda engellenmiş olur. Gelişmekte olan çocukların enerji ihtiyacı yüksektir bu nedenle okulda kalınan sürede ara öğünle çocukları desteklemek gerekir.”

BESLENME ÇANTASINA TAZE MEYVE KOYUN

Aileler beslenme çantalarını hazırlarken çocuğun beslenme alışkanlıklarını da düzenlemek adına beslenme çantasına öncelikle taze meyve koymaları gerekiyor.

Okul harçlığı veriliyorsa, çocuğun okulda yağsız tost ile ayran veya meyveli kek ile süt tüketmesini sağlamak oldukça önemli., “Yapılan araştırmalar çoğu çocuğun bu tip beslenme yerine daha çok abur cubur diye adlandırdıkları cips ve kolalı içeceklere yöneldiğini göstermektedir. Bunu önleyebilmek için kantinlerde süt ve ayran satışı olmalı ve bazı besinlerin bulundurulmaması okul yönetiminin desteği ile sağlanmalıdır.”

Beslenmenin sadece karın doyurmak veya sadece sevdiğimiz şeyleri tüketmek değildir, özellikle gelişmekte olan çocukların daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli olabilmesinin sağlıklı ve dengeli beslenme ile sağlanabilir.

Uzmanlar; kalp, tansiyon, şeker, kanser, obezite gibi hastalıkların sıkça görüldüğü çağımızda, çocukların düzenli ve dengeli beslenmelerini sağlayarak bir çok hastalıktan korunabileceklerini bilmenin çok önemli olduğunu vurguluyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir