SAĞLIK

Oksiyüriasis (Kıl Kurdu): Bulaşma, Belirtileri ve Tedavisi

Oksiyüriasis (Kıl Kurdu): Bulaşma, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle belirti vermeyen, halk arasında kıl kurdu olarak tanımlanan bir hastalıktır.

Bulaşma Yolları

Etkeni, enterobius vermicularistir. Dişi kıl kurtları anüs çevresine çok sayıdayumurta bırakır. Bulaşma genelde direkt temasla olur.

Yumurtalar ile bulaşan eller, tırnaklar, kirli çarşaflar, havlu ve iç çamaşırları gibi eşyalar bulaştırma aracıdır. Oksiyürler, anüs çevresine yumurta bıraktığı sürece hastalık bulaşıcı olmaya devam eder. Yumurtaların herhangi bir şekilde anüsten ağza taşınması ile kişide ya da ev halkında hastalık tekrarlanır.

Oksiyürde bulaşma

Belirtileri

Parazit bağırsak epitelini travmatik ve mekanik etki ile tahriş eder. En belirgin klinik belirti geceleri artan anüs çevresindeki şiddetli kaşıntıdır. Bazen karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, kilo kaybı, rektum iltihabı ve dışkıda kan görülür. Bazen de burunda kaşınma, diş gıcırdatması ve baş dönmesi de görülür.

Bulgular

Klinik belirtiler ve kıl kurdunun anüste veya dışkıda görülmesi ile tanı konur. Dışkıda yumurtalar her zaman görülmez. Tahlil üç gün tekrarlanmalıdır. Bunun dışında anüs çevresine selojen bant yapıştırılarak ya da rektal fitille etken görülmeye çalışılır.

Komplikasyonları

Ürogenital organlara geçerek kaşıntı ve hastalıklara sebep olur. Örneğin kadınlarda vulva-vajinit, yumurtalıklarda kistler yapar. Ayrıca peritonite de neden olur.

Korunma

  • El ve kişisel hijyene dikkat edilmeli,
  •  Aile bireylerinin hepsi tedaviye alınmalı,
  • Ailenin kullandığı kişisel eşyaları (yatak takımları, iç çamaşırları) sık sık değiştirilmeli, çamaşırlar kaynatılıp ütülenmelidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir