GENEL

OHAL ne zaman bitecek

OHAL ne zaman bitecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, olağanüstü hali en kısa sürede sonlandırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile mücadelenin demokratik kurallara bağlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, “Tedbirlerimiz siyasi rövanşizm ile değil, aksine anayasamız, mevzuatlarımız ve uluslararası yükümlülüklerimiz ile uyumlu bir şekilde alınmaktadır.” ifadesini kullandı.

NEWSWEEK’TE MAKALESİ YAYINLANDI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Amerikan Newsweek dergisinde 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri ele alan makalesi yayınlandı.

“15 Temmuz gecesi Türk demokrasisi için neredeyse korkunç bir kabusa dönüşecekti.” ifadesini kullanan Mevlüt Çavuşoğlu, askerin arasına gizlenmiş FETÖ bağlantılı hain darbecilerin o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, anayasal düzeni ve demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek için kanlı bir eylem gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türk devletinin kararlığı ve halkı ile birlik içerisinde hareket etmesiyle darbe girişiminin önlendiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin demokratik rejimi uçurumun kenarından kurtarılmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Darbe girişimiyle de görüldüğü üzere, Türk devletinin, kamu düzeni ve güvenliği için FETÖ ile mücadelede gerekli tedbirleri almak zorunda olduğuna işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, bugüne kadarki tedbirlerin yasalara ve uluslararası yükümlülüklere tam riayet edilerek yapıldığını kaydetti.

EN KISA SÜREDE OHAL BİTECEK

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, bu doğrultuda olağanüstü hal ilanının amacının, ne vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini kısıtlamak ne de demokrasi veya hukukun üstünlüğünden taviz vermek olduğunu belirterek, “Bu karar, FETÖ terör örgütüne karşı verilen mücadelede en hızlı ve etkili şekilde hareket etmek ve en kısa sürede normale dönmeye hizmet etmektedir.” ifadesini kullandı.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir