DÜNYA

Nirvana kelimesi nereden geliyor? Anlamı nedir?

Nirvana

Nirvananın anlamı nedir?

Nirvana dışarı anlamına gelen Sanskrit dilinde “nir”, üflemek/esmek anlamında “va” kelimelerinin birleşimi ile meydana gelmiştir. Manevi kurtuluş anlamına gelen Doğu mistisizminde mistik anlam vurgulanacağı zamanlarda kullanılmaktadır.

Gerçek anlamda ise, daha önceden dünyada yaşamış ve ölen ruh ile alakalı bir aşamadır. Bahsedilen konu ise dünyevi isteklerin köreltilip tamamen dine bağlı olarak iç huzura kavuşma durumudur.

Nirvanaya ermek

Nirvana’ya ulaşma/erme arzusu taşıyan kişiler dünya ile bağlantılı istek ve arzularından vazgeçip maneviyatı düşünmek zorundadır. Dünya işlerine devam eden kişiler aynı zamanda bu bağlılık ile çevredekilerin söylemlerine aldırış etmeden inandıkları bu maneviyatın huzuru içerisinde yaşamlarını kimseye aldırış etmeden sürdürürler.

Normal bir insan ile Nirvana’ya ermiş kişiler arasındaki fark bunlardan ibarettir. Hayatın önlerine koydukları tüm sevinç ve mutlulukların yanında dert ve tasalarını inandıkları bu yöntem sayesinde çözerler. Kendilerini yaşamın getirdiği herşeyin önüne sessizce bırakırlar.

Nirvana’ya erdiğini iddia eden kişeler diğer ermek isteyenlere ilk olarak çevredeki tüm etkilerden arınmayı ve hiç birşeyin etkisi altında kalmamayı öğretirler. Bireylerin farkında olmadan çevrekilerin etkisi altında kalmamaları ancak bu yöntem sayesinde mümkün olabiliyor. Nirvana felsefesi içerisinde karamsarlık diye bir kavram bulunmadığından aile, eş veya dostların söylemleri olumsuz etki yaratmayacaktır. İnanışları çerçevesinde ilerleyiş bu şekilde devam etmektedir.

Nirvana ve yoga

Gerek duruş gerekse uygulama biçimi ile birbirine çok benzer ortak yapıları bulunmaktadır. Nirvana ve yoga kişinin karşısına çıkan tüm sorunları bir kenara iterek özgürlüklerini kısıtlayan tüm etkenleri ortadan bu yöntemler sayesinde kaldırırlar.

Kabullenmek yapılarında bulunur. Kötü gelişen bir olayın veya yaşanan talihsizliklerin üstesinden gelmek için olayı içselleştiriler ve kabullenirler. Kabul etme aşamasının sonunda ruhlarının özgürleştiğine inanırlar.

Sonuca bakıldığında, Nirvana tamamen düşünceyi kontrol altına alma esasına bağlıdır. Bencillik, kötülük ve olumsuz düşünce ve fikirler arasında kalındığında bile sıyrılıp çıkmayı ve iç huzuru bulmak adına Nirvana’ya ermeye yaklaştıran bir aşama olarak görürler.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir