BİTKİ VE GIDALAR SAĞLIK

Neli dondurma yemek daha sağlıklı

Neli dondurma yemek daha sağlıklı

2016 yazının başladığı şu günlerde yazın en çok sevilen ve tüketilen buz gibi dondurmalar külahta yada kasede durduğu gibi durmuyor. Doğru tüketilmesi gerekiyor.

Yaz aylarında boğaz enfeksiyonu şikayetlerinizin artmasını istemiyorsanız aşağıdaki haberi okumanızı tavsiye ederiz.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurmanın özellikle kalorisinin yanında boğaz enfeksiyonlarına sebep olması ve son dönemde allerjik şikayetlerinin artmasıyla dikkat çektiğini belirterek, “Üst solunum yolu enfeksiyonu ile mücadelede bağışıklık sistemi hücrelerinin savunma mekanizmasını oluşturduğunu, savunma hücrelerinin ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Özellikle çocuklarda dondurmayı ağızda tutarak ve eriterek yemelerinin hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur. Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hasta olan bir çocuğun okul ve enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememeli. Mevsimler allerji şikayeti olan kişilerde bu dönemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bununla beraber kilo kontrolü içinde miktarına ve yanında kullanılan soslarada mutlaka dikkat edilmelidir” dedi.

MEYVELİ DONDURMA İLK TERCİHİMİZ OLMALI

Farkında olmadığımız özellikle reflü şikayeti olanlarda süt alerjisinin yüzde 70 görüldüğünü söyleyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Doğal olarak yapılmış meyveli dondurmalar ilk tercihimiz olmalı.Aslında bilinçli yendiğinde ve fazla sık tüketilmediğinde dondurmayı zararlı bir gıda gruba sokulmamış olur. Gerçekten süt katılarak yapılan aşırı şeker eklenmemiş dondurmaların yararlı yönleri de vardır. Örneğin; bol sütlü sade dondurma aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve az da olsa protein kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan dondurmalar ise meyvenin çeşidine göre hem antioksidan özellik gösterir hem de iyi bir C vitamini kaynağı olabilir” dedi.

Havaların ısınması ile beslenmemizde ani sıcaklık farkları oluşturacak şekilde beslenmememiz gerektiğini anlatan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Biranda soğuk su tüketimine başlamamamız gerektiği gibi dondurma tüketiminde de hem miktar hem de sıklık olarak kontrollü tüketilmesi uygundur.” diye konuştu.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, dondurma yerken kilonuzu korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi;
“Haftada bir veya en fazla 2 kez dondurma tüketin. Bu dondurma miktarları 2 küçük top veya 1 iri topu geçmesin. Dondurmayı tok karnına yemeyin, ara öğün olarak tüketin. 2 küçük top sade dondurmayı ayran, yoğurt, süt gibi bazı ara öğünlerin yerine değişim olarak kullanabilirsiniz. Dondurmayı yedikten sonra üzerine soğuk su içmeyin. Boğazınızın hassasiyetini korumak için dondurma yedikten sonra üzerine 1 fincan ılık sıcağımsı su veya 1 fincan nane çayı içmek uygun olur. Dondurmayı yedikten sonra diş sağlığınızı korumak için ağzınızı ılık su ile çalkalamak faydalıdır.”Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir