TEKNOLOJİ

Nano teknoloji nerelerde kullanılır? Anlamı nedir

Nano teknoloji

Nano teknoloji ne anlama geliyor?

Yunanca olan bu kelime ülkemizde teknolojik anlamda kullanılmaktadır. “Nannos” kelimesinden ayrıştırılarak “nano” halini almış cüce demektir. Kullanım alanına bağlı olarak milyarda bir olarak ifade edilir. Örnek vermek gerekirse; metrenin milyarda biri bir nanometredir diyebiliriz.

Nano teknoloji, 1-100 baremi arasındaki nanometrik boyutlarda bulunan maddelerin basit şekilde anlaşılması adına, atomik olarak daha işlevsel duruma soabilmek için kullanılmaya başlanılan teknolojik birimdir.

Molekül ve atomlarda bulunan en küçük birimsel ifadeleri yapmak adına her maddenin atomsal boyutunu ele alarak kullanılan teknolojinin içeriğindeki incelenme durumlarıdır.

Nano teknoloji ürünleri elde edilirken, maddenin atomları üzerindeki yapı değiştirilerek yeni moleküler yapılar meydana getirilebilmektedir.

Nano teknoloji nerelerde kullanılır?

Kullanım alanlarına bakacak olursak; çevre, enerji, imalat, malzeme, uzay araştırmaları, havacılık, tarım, biyoteknoloji, sağlık, bilgisayar teknolojileri ile nano elektrik sektörleridir.

Nano teknoloji neden kullanılır?

Nano parçacıklar incelendiğinde, büyük çaptaki bir yüzeysel alanın küçük çaptaki ebatları sonucu birbirlerinden ayrılmaları durumunun ele alınmasıdır. Maddenin boyutu, tepkimesine de etki etmektedir. Örneğin; kum tanesi ile kayanın incelenmesinde, aynı maddeden meydana geldiği ama boyutları sonucu aynı fiziksel durumları gösteremezler.

Bunun gibi ayrışımları en düşük seviyede tutarak  işlev haline getirip faydalı alanlarda kullanmak üzere mühendislikler tarafından geliştirilmektedir. Bu sayede nano parçaların hem şekilleri hemde ebatları kontrol altında tutulabilmektedir.

Nano teknoloji ürünleri örnekleri

Nano teknoloji örneklerine bakacak olursa;

  • kir barındırmayan mutfak yüzeyleri,
  • kir oluşmayan küvetler,
  • kir yapışmayan lavabolar,
  • kirlenmeyen kumaşlar,
  • ıslatıldığında bile ısla olmayan kumaşlar,
  • ütü gerektirmeyen kumaş çeşitleri,
  • bakteri öldürücü filtreler,
  • mikrop öldürücü sabunlar,
  • antibakteriyel kremler ve bunlara benzer örnekler çoğaltılabilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir