BİTKİ VE GIDALAR

Nane çayı nasıl hazırlanırsa daha çok faydası olur?

Nane bitkisi

Hani bazı bitkiler vardır, verdiği şifa kaynakları ile özelliklerini say say bitmez işte onlardan biri de nanedir. Yüzlerce yıldır yemeklerde, salatalarda, içeceklerde hemen her yerde kullanılan doğal bir şifa kaynağıdır.

Bu bitki Yunan mitoloji döneminde bile kendine yer bulmuştur. Kokusu adeta ferahlatıcıdır ve kokulu maddelerin çoğunda nane aroma olarak kullanılmaktadır. Çiçekleri ve yaprakları ile hemen her bölgesi insan sağlığına fayda verir.

Dünya üzerinde bile yeri oldukça geniştir. Orta doğu’da misafirlere ikram olarak nane çayı verilmektedir.

Naneler günümüzde karşımıza, kurutulmuş, sıvı, tablet ve yağ olarak ihtiyaca uygun şekilde hazırlanmış halde çıkmaktadır.

Nane çayının faydaları ve yararları

Başlıca faydalarını sıralamak gerekirse şu şekilde bir listeleme yapabiliriz;

  • Mide rahatsızlıkları,
  • Ateş, öksürme, bulantı,
  • Sindirim sistemi,
  • Bağışıklık sistemi,
  • Stres,
  • Ağız kokusu,
  • Kilo verme, zayıflama

başlıca hemen herkesin bildiği faydalar ve özellikleri arasındadır.

Mide: Bölgeye bağlı olarak doğabilece bazı bağırsak sorunlarının yanında kusma ve bulantı durumlarında, ishal, mide ağrısı, kabızlık gibi sorunlar yaşayanlar için doğal bir ilaçtır.

Ateş/öksürük/bulantı: Taşıt yolculukları başta olmak üzere araç tutanlarda nane yaprağı ve durumun elverişliğine göre nane çayı tavsiye edilir. İçeriğindeki etkenler mide bulantısına karşı oldukça başarılı bir yapıya sahiptir. Çay olarak içildiğinde ayrıca ağrı kesici olarak iyi gelmektedir.

Sindirim: Yemeklerin ardından şişkinli ve gazlar ile başınız dertte ise midenizdeki rahatsız eden bu gazlardan nane çayı ile kurtulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi: Barındırdığı potasyum minareli ile, (B vitami ve kalsiyum) bağışıklık sistemine katkı sağlar. Genelde nezle ve soğuk algınlıkları önlemek adına bu çay tavsiye edilmektedir.

Stes:  Çoğu insan nanenin strese faydalı olduğuu bilmez. Kokusu stres azaltıcı özelliğine sahiptir. İçeceğiniz bir bardak nane çayı beyninizi boşaltacak stresten uzaklaştıracaktır.

Ağız kokusu: Hemen hepimiz ağız kokusuna iyi geldiğini biliriz. İçeceğiniz nane çayı ağzınızdaki kötü kokuları giderecektir. Eğer çaya devam ederseniz ağzınızda oluşan kökü kokuları önemli derecede giderecektir.

Kilo verme/Zayıflama: Tıbben açıklanmayan bu durum karşısında hanımlar nane çayının yağ yaktığına ve zayıflattığına inanarak kilo vermek amacı ile kullanmaktadır.

Nane çayı hazırlanışı

Tut kolunda salla sıcak suyun içerisine gibi naneden çay elde edemezsiniz. Bazı püf noktalar öğrenilerek gerçek anlamda fayda görebilirsiniz. Nane çayı için; yapraklar doğranmamalı elde küçük parçalara ayırılarak düz zeminde 1 gün bekletilerek kurutulmalıdır. Bu süre yaprakların çıtır hale gelmesi ile son bulur. Eğer çıtır çıtır değilse yine bekletmeye devam edin.

Çay demleme esnasında su ile naneni kaynatmayın. Bir demlik içerisine atacağınız naneler 3 çay kaşığı kadar kuru nane yaprakları atın ve 20 dakika demlenmesini sağlayın.

Süzme işi size en uygun nasıl geliyorsa o şekilde yaparak fincan veya bardakta servis edebilirsiniz. Tadı hoşunuza gitmezse içerisine bal veya limon keserek ilave yapın. Hazır limon suyu kullanmak yerine limonu yuvarlak şekilde keserek demlik içerisine veya fincan içerisine bırakabilirsiniz.

Nane çayının zararları

Sonuçta bir bitkidir ve içeriğinde birçok element barındırmaktadır. İnsan vücuduna girecek olan bu içerikteki maddelerin insana alerjik veya yan etki etmesi muhtemeldir. Midesinde reflü gibi sorunları olanları tüketimi sakıncalıdır. Bununla birlikte alerjik yapıya sahip olan bünyeli kişilerin tüketmeden önce bilgi almaları daha doğrudur. Hiç hastalığı ve alerjisi bulunmayan kişilerde orantısız tüketim zarar verebilir. Normal çay içer gibi sürekli içilmemelidir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir