SAĞLIK

Mide gribi nedir?, Mide gribi nasıl geçer?

Mide gribi nedir?, Mide gribi nasıl geçer?

Mide bulantısı, karında oluşan sancılar, aniden giren kramplar, halsizlik ve ishal mide gribi belirtilerinin başında gelir.

Mide gribi nedir?

Aslında halk arasında “Mide gribi” olarak adlandırılan, ani başlayıp 1-3 gün içerisinde geçen bu hastalığa nörovirüsler sebep oluyor. Genellikle “besin zehirlenmesi” gibi algılanıyor. Zaten virüs de çoğunlukla iyi yıkanmamış meyve, sebze vb. besinlerle kişiyi enfekte ediyor.

Bulaşıcı özelliği yüksek virüsler nedeniyle dikkatli olmak gerekiyor. “Bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve çocuklar daha fazla etkileniyor. Kalıcı bir soruna yol açmamasına rağmen özellikle birkaç gün için tatildeyseniz tatilinizi, çalışıyorsanız gününüzü zehir edeceği kesin”.

Mide gribi için etkili ilaç yok

“Panikleyip hemen antibiyotiklere, mide asidi baskılayıcılara sarılmanıza gerek yok. Zaten bu virüse etkili ilaç da yok. Basit bir şekilde bitki çayları ile şikâyetlerin etkisini azaltabilir, önleyebilirsiniz.”

Mide gribi nasıl geçer?

Mide gribi için bitkisel çaylar:

“Bir demlik içerisinde birer poşet tarçın, karanfil, melisa, adaçayı, rezene ve zencefil çayları ilave ederek üzerine 2-3 çay fincanı (300 mililitre) taze kaynatılmış 80 derecede sıcak suyu ilave edin. 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Şekersiz olarak için. Şeker ishali daha da artırır. Bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayın.

Zencefil, artık hepimizin bildiği gibi, en etkili kusma ve bulantı önleyici. Rezene ile birlikte midedeki sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Adaçayı, karanfil, tarçın ise mikroplara karşı mücadelede yardımcı olacaktır. Melisa hem karındaki şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olacak hem de sizi rahatlatacaktır. Bu virüsün yüksek bulaşıcılık özelliği nedeniyle çevrenizde, yakınlarınızda bu şikâyetler görülürse sizin de koruyucu olarak bu çay karışımından içmenizi öneririm.

Bu arada ishali daha çabuk durdurmak için bir çorba kaşığı siyah çayı su yardımı ile yutmaya çalışın. İçerisindeki kateşinler ishalin durdurulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bolca su içmeyi ihmal etmeyin.”Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir