GENEL

Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacak

Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacak

merkez-bankasi

FETÖ terör örgütüne bağlı bir grup askerin darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından, bu olayın piyasaları nasıl etkileyeceği merak edilirken, finans cephesinin aktörleri de gerekli önlemleri almaya devam ediyor.

Bu kapsamda, söz konusu darbe girişiminin piyasaya etkisini minimize etmek için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyesi bankalar ve Merkez Bankası, bugün saat 10.30’da olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası Merkez Bankası’ndan alınan önlemlere yönelik açıklama geldi

“BANKALARA GEREKLİ LİKİDİTE LİMİTSİZ SAĞLANACAK”

Merkez Bankası’ndan yapılan duyuruda, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bazı tedbirler alındığı belirtilerek, “Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır.” ifadelerine yer verildi. Bankacılar bu durumun çok yerinde bir hamle olduğunu belirtiyor.

TBB: DEMOKRASİMİZE KARŞI YAPILMIŞ KANUN DIŞI EYLEMİ LANETLİYORUZ

Öte yandan TBB’den yapılan yazılı açıklamada, “Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz! ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesine olan tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz. Devletimize ve milletimize geçmiş olsun” denildi.

MERKEZ BANKASI ALINAN ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

“Finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

  1. Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır.
  2. Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacaktır.
  3. Türk lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacaktır.
  4. Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecektir.
  5. Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacaktır.
  6. Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir.
  7. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir