MANŞET

Memurlar için saç, sakal ve kılık kıyafet serbestliği geliyor

Memurlar için saç, sakal ve kılık kıyafet serbestliği geliyor

Milyonlarca memuru ilgilendiren düzenleme için düğmeye basıldı. 1982 tarihli Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği değişiyor. Ağustos’ta yapılan toplu sözleşmede de masaya yatırılan bu konu hakkında çalışmalar şekillenmeye başladı.

KRAVATA SON

Edinilen bilgiye göre; kravat zorunlu olmaktan çıkacak. Saç, sakal, bıyık konusunda da değişiklik yapılacak. Mevcut yönetmelikte bu konuda “Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir” deniliyor. Bu tarifler ortadan kalkacak. Erkek memurlar saçlarını aşırıya kaçmamak şartıyla uzatabilecek, belli ölçülerde sakal da bırakabilecek. Kadınlar açısından da kıyafetserbestliği sağlanacak. Örneğin; kumaş ile birlikte kot pantolon giymek de serbest olacak.

BAZI MESLEKLER KAPSAM DIŞI

Üniforma giymek zorunda olan polis, asker, hakim gibi meslekleri icra edenler için yinemesleki kıyafet kuralları geçerli olacak. Yine bazı kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetin özelliğine, çalışılan işin ve yerin durumuna göre giyim eşyasının tipi, modeli ve rengi ilgili kurumun üst yöneticisinin onayı ile tespit edilebilecek. Örneğin; sağlık çalışanları beyaz giymek durumundaysa bu kurala uygunluk amirlerce belirlenecek.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir