KADIN

Meme küçültme ameliyatı sütü etkiler mi, meme ucu duyu özelliği kaybolur mu?

Meme küçültme ameliyatı büyük memeler için estetik olarak düşünülebilir

Meme küçültme ameliyatı yaptırdığınızda süt verimi ve işlevini azaltır mı?

Meme küçültme ameliyatı: Ameliyatın meme uçlarına süt taşıyan kanalları ve süt üreten bezleri etkileniyor. Meme küçültme estetiği yapılırken etkilenme boyutu ve kalıcı bir hasara yol açıp açamayacağı tercih edilen yönteme göre değişim gösteriyor. Yine aynı durum meme başındaki duyu için de geçerlidir. Yapılan bu ameliyatlar sonrasında meme ucu duyusu tamamen kaybolurken bazılarında ise değişen bir durum olmuyor.

Sadece görüntü büyüklüğü ile alakalı yapılmayan bu ameliyat, sağlık amaçlı olarakta yapılıyor. Sağlık durumlarına bakıldığında, meme altında oluşan pislikler, ter birikintileri, kokular, mantar, yatarken nefes alma bozukluğu, yürüme esnasında verdiği yorgunluk gibi durumlar aynı zamanda meme küçültme ihtiyacı doğuruyor.

Meme küçültme ameliyatı hakkında merak edilenler

Ameliyatın meme kanseri ile ilişkisi nedir?

Meme küçültme operasyonu geçirenlerin kanser risklerinde %40 civarı risk azalması gösterdiği bilinmektedir.

Meme farklılıkları ameliyatla düzeltilebilir mi?

Meme ve areola asimetrileri, meme büyütme ve küçültme ameliyatları ile dikleştirme gibi unsurlar yardımı ile iki memenin eşitliği sağlanabilmektedir. Bunlara ek olarak sarkıklıklarda giderilerek memeler aynı görünümü sağlayabilmektedir.

Sadece birinde sarkıklık mevcutsa emilyat yapılmadan dikleştirme operasyonu yapılır. Bu sayede iki meme eşit seviyelere getirilir.

Meme diklestirme (Mastopexia) ameliyati

Büyük memelerde sarkma riski daha fazladır. Bunlara ilave olan emzirme ve hamilelik gibi nedenler genç ve diri göğüsler yerine sönük ve balon şeklini almış memelere dönüşebilir.

Memelerin sarkıklığının giderilmesi ameliyatına “meme dikleştirme” ismi verilir. ve bu ameliyat için çok teknik kullanılır. Ameliyatın sonunda ise mutlu edici sonuçlar ortaya çıkar ve memeler dikleşir. Aemliyatların bir kısmı lokal anestezi olarak yapılır.

Meme ucunun içe göçük olması veya dışarıya çok çıkık olması

Meme uçlarının içeriye doğru çökük ve dışarıya çıkmamış olması durumlarında cinsel hayatı etkilediği gibi aynı zamanda emzirmeyi de etkiler. Meme başına yapılan cerrahi müdahale ile dışarıya çıkarmak ve çok fazla dışarıya çıkmış olan meme uçlarını da küçültmek mümkündür.

Meme küçültme ameliyatı
Meme küçültme ameliyatı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir