YEMEK

Mayalı poğaça tarifi

Mayalı poğaça tarifi 5 kişilik

Mayalı poğaça yapmaya karar verdiyseniz bu tariften faydalanabilir güzel bir ara öğün veya misafirlere ikramlık olarak hazırlayabilirsiniz.

Bu tarifler günlük öğün arasında sizi bazı dertlerden kurtarmaya yetebilir. Çocuklu hanımların çocukların ellerine tutuşturarak aç kalmalarını önlemekte çok iyi bir yöntemdir. Bunların haricinde sabah kahvaltısı için yumuşacık olarak normal ekmek yerine tüketebilirsiniz daha hoş bir kahvaltı olacaktır.

Poğaçaların şeklini kendi el becerilerinizle değişik tarz yapabileceğiniz gibi bardak gibi farklı cisimler kullanarak daha değişik şekillerde de yapabilirsiniz. Tamamen kendi zevkinize kalmıştır. Evinizdeki ve mutfağınızdaki küçük plastik kablar ve cam kablarınız poğaçaya şekil vermek için uygundur.

İşinizi kolaylaştırcak tarifimiz ve bu tarifin hazırlanması için gereken malzemeler;

Mayalı poğaça için gerekli malzemeler

  • Yaş veya kuru maya,
  • Bir bardak süt,
  • Toz şeker,
  • Un,
  • Yumurta 3 tane,
  • Margarin,
  • Peynir,
  • Çörek otu veya susam

Tarifi ve hazırlanışı

Mayalı poğaça için; bir paket yaş maya veya kuru maya (elinizde bulunan imkanlara göre) bir bardak sıcak süt içine bir paket maya ve iki çorba kaşığı toz şekerle iyice karıştır biraz kabarmasını bekleyin  sonra bir kaba bir kg un koyup içini biraz oyuk yapıp içine 3 adet yumurta beyazı kırıp kırmızılarını ayrı bir kaba al sonra üzerine sürmek için unun içine bir buçuk  subardağı sıvı yağ biraz tuz ve kabaran mayayı sütü içine dök ve bir buçuk su bardağı sıcak su ile iyice yoğur yumuşak bir hamur yap yarım saat mayası gelene kadar beklet mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler yap ve avuç içinde biraz aç içine biraz eritilmiş margarin sür içine isteğe göre peynir kaşar koy ve simit şeklinde yoğur tepsiye yağlı kağıt üzerine aralıklı diz ve üzerine yumurta sarısını sürüp biraz çörek otu veya susam serp 15 dakika tepside kabarana kadar beklet ve önceden kızdırılmış fırında 200 derecede altı üzeri kızarana kadar pişir.

Aynı gün içerisinde tüketirseniz daha lezzetli olacaktır. Ertesi güne kaldığında ilk gün verdiği lezzeri vermemektedir.

SEVGİ O. KUMRU/ORDU

Mayalı poğaça
Mayalı poğaça


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir