KADIN

Makaron Nedir? Makaron Siparişi Nasıl Verilir?

Makaron Nedir? Makaron Siparişi Nasıl Verilir?

Mutfak tarihi ile ilgilenen kişiler makaronun tarihinin 9. Yüzyıla kadar dayandığını ön görmektedir.

Fransız lezzeti olarak daha çok gündemde olan leziz kurabiyenin çıkış noktası İtalya’dır. Kral 2. Henri’nin eşi olan Catherine de Medici’nin mutfak şeflerinin arasına katılan rahipler ile makaron 1533 yılında Fransa’ya geldi.  Bu olayların sonrasnda iki Benedictine rahibesi Rahibe Marguerite ve Rahibe Marie-Elisabeth Fransız İhtilali sırasında sığınma talep eden Nancy’ye geldi. Hayatlarına yeniden başlamak zorunda kalan iki kadın için yapabilecekleri çok fazla şey yoktu. İki kadın, makaron kurabiyelerini pişirip satarak kiralarını ödemeyi başardı. Kurabiye yaparak geçinmeye başlayan iki kadın bu sayede “Makaron Kız Kardeşleri” olarak anıldılar. Makaronun tarihsel yolculuğunun çıkış noktasında İtalya yer alsa da  popüler olduğu Fransa her zaman bu lezzet ile anılmaya devam edecektir.

Makaron

Fransızların meşhur kurabiyesi makaron dışı çıtır, içi dolgulu ve çok lezzetli bir tatlıdır. Rengarenk çeşitleri ve farklı aromaları ile herkesin dikkatini çeken makaron Türk kültüründe acı badem kurabiyesi ile yapısal benzerlikler göstermektedir.

İki kurabiyenin arasında lezzetli dolgu kreması aracılığı ile bir arada durduğu makaronlar Fransa başta olmak üzere İngiltere, İtalya ve daha pek çok ülkede oldukça popülerdir. Rengarenk ve küçük kurabiyeler fazla sevimli oldukları için hediye olarak çok sık tercih edilmektedir.

Makaron Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makaron yapmak aslında sadece pastacılık ve fırıncılık uzmanlığı ile mümkün değildir. Makaron yapmanın temelinde kimya vardır. Karışımların doğru şekilde ve oranda hazırlanması önemlidir. Bu yüzden evde makaron yapmak özellikle ilk kez yapacaklar ya da hiç izlememiş olanlar için çok zordur. Kurabiye yapımında yumurta akının oldukça önemli bir rolü vardır. Tüm malzemeleri doğru sıcaklık ve miktarda ekleseniz bile özel olarak hazırlanan katkı maddelerini ev ortamında tedarik etmek zor olacağından ötürü makaronların beklenen lezzeti vermemesi durumu ile karşılaşabilirsiniz. Ev yapımı çözümler için farklı püf noktalar deneyebilir ya da kendi tariflerini geliştiren pastanelerde makaronları istediğiniz aroma ve renk seçeneğinden satın alabilirsiniz.

Makaron Siparişi Nasıl Verilir?

Makaron uzun yıllar boyunca oldukça zor bulunan bir lezzet olsa da artık bu durumun değiştiğini söylemek mümkün. Kimya ve ustalık isteyen makaronlar pastanelerin özel tarifleri sayesinde çok daha lezzetli aromalar ile insanların beğenisine sunuluyor. Eğer küçük miktarlarda makaron almak istiyorsanız güvenilir ve adının hakkını veren bir pastaneye giderek istediğiniz miktarda satın alabilirsiniz. Özel bir gün ya da kutlama için makaron sipariş vermek istediğinizde adet ya da kilo ile sipariş vermek mümkündür. İstediğiniz aromaları ve renkleri belirterek sipariş verebilirsiniz. Siparişlerinizi 2 gün önceden vermeniz durumunda istediğiniz lezzetli makaronların hazırlanması için gereken tüm püf noktalarına yeterli zamanı tanımış olursunuz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir