BİTKİ VE GIDALAR

Makarna kilo aldırmıyor hatta obezite riskini düşürüyor

Makarna kilo aldırmıyor hatta obezite riskini düşürüyor

Makarnaları ile ünlü İtalyanlar bir araştırma yapmış, bu araştırma kendi makarnalarının neslinin tükenmesinden korktukları için de bu kanıya varılmış olabilir veya ciddi ciddi makarnanın şişmanlatmadığı ve hatta obezite riskini bile düşürdüğü olabilir.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, zayıflamak için makarnanın günlük hayattan tamamen çıkarılmasının yanlış olduğu ileri sürüldü.

“Beslenme ve Diyabet” isimli bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Akdeniz usulü beslenme, vücut kütle endeksinin sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlıyor, bel çevresinin ölçüsünün azalmasına yardımcı oluyor.

Amerikanın Sesi’nin haberine göre İtalya, Pozzili’de bulunan Akdeniz Nörolojik Enstitüsü’nün yaptığı araştırmada, 23 binden fazla kişinin beslenme alışkanlıkları incelendi.

Uzman Licia Iacoviello, “Makarna genel olarak, zayıflamak istiyorsanız, önerilmeyen bir yiyecektir ve hatta tamamen günlük öğünlerin içinden çıkarılır. Ancak araştırmamız gösterdi ki bu tutum oldukça yanlış” ifadelerini kullandı.

Ancak Iacoviello, makarnanın ölçülü tüketilmesi gerektiğini ve taze meyve-sebze, tahıllar, zeytinyağı gibi Akdeniz usulü beslenmenin en önemli besin kaynaklarının yanında yenmesinin önemini vurguladı.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir