GENEL

Maaşlar kurban bayramından önce yatacak mı?

Maaşlar kurban bayramından önce yatacak mı?

2016 kurban bayramı bu yıl 12 eylül tarihine denk gelmektedir. Kurban bayramının 4. günü yani ayın 15’i maaş günü ise tam bayramın son gününe denk gelmektedir. Akıllara gelen ilk soru ise maaşların bayram öncesinde mi yoksa bayram içerisinde mi yatacak olduğu.

Bayram öncesi maaşların yatabilmesi için işlemlerin 9 eylül tarihinde bitmiş olması gerekiyor ki memur ve kamu personelleri bayram öncesinde maaşlarını alabilsin. Bayram öncesinde maaşların ödeneceği konusunda bilgi verilip onaylanırsa bu tarih 9 eylül 2016 olacaktır.

Kurban Bayramı 2016 yılında Eylül ayının ikinci pazartesi gününe denk geliyor. 11 Eylül 2016 Pazar arife gününe denk geliyor. 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı dört gün sürecek ve perşembe günü sona erecek. Bakan Avcı’nın verdiği bilgiler dikkate alındığında Kurban Bayramı tatili 10 Eylül -18 Eylül 2016 tarihlerinde olacak. 

Hükümet, maaşlar için teknik çalışmalara başladı.

Çalışmaya göre, memurlara 15 Eylül yerine, bayramdan önceki son iş günü olan 9 Eylül Cuma günü maaş ödenmesi planlanıyor. Aksi halde memurların ekim ayına ilişkin peşin maaş ödemesi 16 Eylül Çarşamba gününe sarkabileceği gibi, bu tarihin idari tatil sayılacak olması nedeniyle ödemenin 19 Eylül Pazartesi gününe kalması gerekecek. Bu yıl Kurban Bayramı 12, 13, 14 ve 15 Eylül tarihlerine denk geliyor. Ancak hükümetin turizmi teşvik etmek için 9 günlük tatil sözü vermesi nedeniyle idari izni de içine alan bayram tatili 10 Eylül Cumartesi günü başlayıp 18 Eylül Pazar akşamına kadar devam edecek. Dolayısıyla memurlara maaş ödemesi için en uygun tarih 9 Eylül olarak görünüyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir