SAĞLIK

Kuru iğneleme tedavisi nedir? Hangi hastalıklarda nasıl kullanılır?

Kuru iğneleme tedavisi nedir? Hangi hastalıklarda nasıl kullanılır?

Kas-iskelet sistemi ağrılarında popüler tedavi tekniklerinden biri olan kuru iğneleme, akupunktur iğnesi gibi ince iğneler kullanılarak, kas romatizması, bel ve boyun fıtığı, sırt ağrıları gibi kas spazmı ağrılarına uygulanan bir yöntemdir. Yöntem deneyimli fizik tedavi hekimlerince yapıldığında yüzde 90-95 oranında başarı sağlıyor.

Medicine Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoru Gülis Kavadar Kuru iğneleme hakkında bilgiler verdi. Yöntemin akupunktur yöntemi ile aynı olmadığını söyleyen Kavadar akupunkturda iğneler belirli bölgelereöbatırılır, kuru iğne tedavisi ise direk kas spazmlarının olduğu bölgelere uygulanır. Kuru iğneleme tedavisindeki amaç, kollajen lifler aracılığı ile sertleşmiş olan kasların içinde bulunan tetik noktaların gevşemesidir. Enjeksiyon tekniğini başarı ile uygulamak için tetik nokta lokalizasyonlarını iyi bilmek gerekir” diye konuştu.

Kuru iğne tedavisi, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve zararsız bir metotdur diyen Kavadar “İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden ‘kuru iğne’ olarak adlandırılır “ dedi. Medicine Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoru Gülis Kavadar “İğne fobisi olan hastalara da uygulamak mümkün olmaktadır. Hasta iğneyi genellikle hissetmez. İğne, akupunkturdaki gibi uzun süre kalmaz, bazen birkaç saniye, bazen birkaç dakika sürer. Bu metod genellikle bir kanamaya da sebep olmaz, dolayısıyla, kan görmekten ürken hastalar açısından da uygun bir yöntemdir. Hamilelere belli koşullarla uygulanabilir” diye vurguladı.

Doktor Gülis Kavadar “ Kuru iğneleme” tedavisinin yapılışı hakkında şunları söyledi “Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Genellikle haftada 1-2 seans
olarak uygulanır” diyor.

Kuru iğneleme metodu:

 • Boyun fıtığı
 • Bel fıtığı
 • Siyatik ağrı
 • Ankilozan Spondilit
 • Fibromyalji sendromu
 • Karpal tünel sendromu
 • Migren ve sinüzit
 • Gonartroz (Diz kireçlenmesi)
 • Menisküs patolojileri
 • Koksartroz (Kalça kireçlenmesi)
 • Kondromalazi patella (Diz kapağı altında kıkırdak aşınması – kireçlenme)
 • Omuz patolojileri (Omuz impingement sendromu,  Omuz Periartriti, Rotator cuff sendromu – omuzda yırtık,donuk omuz) ve tüm kas ağrılarında uygulanabilir.


2 Replies to “Kuru iğneleme tedavisi nedir? Hangi hastalıklarda nasıl kullanılır?

 1. Bu yazı büyük ölçüde, Dr Serdar SARAÇ’ın telif yazılarındandır ve onun sitelerinden kopya edilerek alınmıştır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılmıştır.

  1. Kaynak yazı içerisinde belirtilmiş durumdadır. “Medicine Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoru Gülis Kavadar”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir