KADIN

Kürtajın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kürtajın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avustralya, Kanada, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde ve diğer 30 kadar ülkede, hamilelik süresine göre herhangi bir zamanda kürtajı yasal bir hale getiren kanunlar vardır. Geriye kalan ülkeler, gebeliğin devam etmesi için ölümcül nedenler olmadığı sürece kürtajı yasaklamaktadır.

Kürtajla İlgili Gerçekler

  • Kürtaj yapan kadınların % 50’si 25 yaşının altındadır.
  • Kürtajların %60 oranı doğal olarak evlenmemiş kadınlar tarafından yapıldı.
  • Bir kadının kürtaja gitme kararı, davaların çoğunda dürtüsel değildir, ancak gebeliğe yol açan cinsel davranış sorumsuz olarak addedilebilir.
  • Alternatifler arasında seçim yapmak; bırakmak, bebeği korumak veya sahiplenmemek gerçekten zor olabilir ve bu kararlardan herhangi biri depresyona veya kürtaj sonrası travmaya neden olabilir.

Kürtajın Dezavantajları Nelerdir?

Kürtajın en önemli etkisi, bir canı yok etmektir. Daha doğmamış bir bebeği öldürmek suç değil midir? Ayrıca, planlanmamış gebeliklerin çoğunun doğuma kadar uzatılması belki daha sonra tramva yaşamayı engelleyebilir.

Büyüyen bir embriyo, gebeliklerin 21. günün erken saatlerinden itibaren insan olarak düşünülür.

Bir kürtaj kadın için depresyon ve suçluluk şeklinde ciddi psikolojik bozukluklara neden olabilir. Genellikle ani verilen kararların sebebi bebeğin babasız büyüyeceğinden veya kişisel kaygılardır. Bu etkenler kişiyi kürtaja sürükler. Diğer kürtaj olaylarında babanın bebeği istememesi, maddi yetersizlik, gelecek kaygısı, çevre korkusu gibi etkenler başta gelmektedir. Sebebi ne olursa olsun kürtaj, ileride büyük depresyonlara, psikolojik bozukluklara neden olabilir.

Kürtajın Avantajları Nelerdir?

Her ne kadar kürtaj onaylanmayan bir şey olsa, çevre baskısı bu noktada ileri seviyede olsa da bir kadının bunu yapmaya hakkı vardır. Bebeğin doğumunda annenin başına gelecek olanlar, yaşayacağı baskılar göz önüne alınmalıdır. Ayrıca tecavüz sonucu gebelikte kürtaj yapılması gayet doğaldır.

Sonuçta, kadın, yaşamın sunmak zorunda olduğu diğer görevlerin yanı sıra, devam eden gebeliğin fiili emek yoluyla geçip, bir bebek doğurarak, yetiştirerek, ebeveynlik yapacak olan kişidir.

Bebeğin yaşamı nihayetinde annenin sağlığına bağlıdır ve annenin kendisi için ‘ne zaman bebek istediğini’ seçmesine izin vermek en iyisidir.

Düşükleri kısıtlamaya yönelik bir girişim, sadece yasa dışı ve güvensiz kürtaj yüzdesini değil aynı zamanda prosedürün masraflarını da artıracaktır. Yasa dışı kürtajlarla mücadele etmek ve işleri daha da zorlaştırmak için yeni bir kanun gereklidir.

KaynakBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir