GENEL

Kükürtlü sabun nasıl kullanılır? Ne gibi faydaları var?

Kükürtlü sabun

Kükürtlü sabun nedir?

Kükürt’ün cilt sağlığı üzerindeki etkileri uzun tarih öncesine dayanan bir bilgidir. İçeriğindeki minarellerin sağlıksal anlamda kullanımından tırnaklar, saç, cilt olarak güçlü fayda sağlar.

Kükürt içerisinde mevcut olan bu etkiler güzellik ve sağlık ürünleri olarak yerini almış günümüze kadar gelmiştir. Telaffuzu ise doğadan gelen güzelliktir. Kalojen üretimi sağlayan bu madde saç için doğal bir şifa dağıtıcıdır. En çok bilinen özelliği saça ve cilt üzerindeki egzama, sivilce ve sivilce izlerine olan faydalarıdır.

Cilt sağlığı üzerinde etkilerinin fazlalığı sabun olarak tasarlanmış ve cildin gerginliğinin yanısıra genç ve diri yapısını koruyarak uzun süreler yaşlanma etkilerini giderdiği gözlemlenmiştir. Sadece genç veya orta kesime hitap etmeyen kükürt katkılı ürünler yaşlı kesim tarafından da sağlıklı bir görünüm için kullanılmaktadır.

Kükürtlü sabun nasıl kullanılır?

Sabun ilk kullanımda kokusundan dolayı kullanıcıyı rahatsız edebilir hatta kullanımdan vazgeçmesine bile neden olabilir. Yapacağınız bu davranış yanlış olacağından kullanıma devam etmelisiniz. Beğenmediğiniz bu kokulu kükürt sabunu, anti mantar, antisptil, antibakteriyel yapısını orataya çıkarmaktadır. Bir örnekleme yapacak olursa; el veya ayakta meydana gelen yaranın kükürtlü sabun ile yıkanması durumunda daha kısa sürede iyileşme gözlenecektir. Yaranın iyileşmesi ile birlikte ayrıca, iltihap ve mikrop gibi zararlı etkenlerin ortadan kalkmasına da ayrıca yardımcı olacaktır.

Kükürt, eski çağlarda kükürt barındıran kaplıcalara gidenler sayesinde bulunmuştur. O dönemlerde bu kaplıcalara giden kişiler sağlığa faydalarını keşfetmiş günümüze kadar doğal şifa kaynağı olarak ulaşmıştır.

İlk kullanım şekli, uyuz, gül hastalığı, egzama gibi cilde zarar veren bu hastalıklarda kullanılmaya başlanmıştır.

Sabun, cilt üzerinde ve saçlarda doygun şekilde kullanılır. Kullanımlardan dolayı fayda sağlamadığı düşünülerek sabundan vazgeçilmemelidir. Kükürt sabununu kuru cilt sahibi olanların kullanması tavsiye edilmez. Yağ emme özelliği kuru ciltler için sakıncalı olabilmektedir.

Kükürtlü sabunun faydaları

  • Cildin ölü tabakasını atar, pürüz olmayan bir cilt görünümü kazandırır.
  • Cildin derinlemesine temizliği ile birlikte iyi bir hijyenik cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Cilt yağlanmaları ve yağ dengesini düzenlemte etkilir, su dengesini sağlar.
  • Akne ve sivilceler için oldukça faydalıdır. Sivilce ve akne kurutma özelliği bulunur.
  • Antibakteriyel ve antiseptik etkisi sayesinde mikroorganizmaların cilde yerleşmesini önler.
  • Egzama, mantar, sedef gibi hastalıklara faydalıdır.
  • Cilt gözeneklerini açar, peeling etkisi verir ve siyah noktaları gidermekte yararlıdır.
  • Terleme etkisini azaltır.
  • Saçlar için iyi bir bakım kaynağıdır. Yağ oranını dengeler, sağlıklı uzamanı sağlar ve aynı zamanda dökülmelerini engeller.

Kükürtlü sabun fiyatları

Markalara göre değişen bu sabunun fiyatları ortalama 5-10 TL arasında değişim göstermektedir. Burada dikkat çeken husus, sabunun açık satıldığı aktar gibi ticarethanelerde 5  TL iken paket yapılmış mağazalarda 15 TL gibi fiyatlara satılışıdır. Mağazalar yerine aktar tercihi doğru olacaktır. İşlenmemiş saf bir sabun için en ideal yerdir.

Koza kükürtlü sabun çok tercih edilenler arasındayken, Softem kükürtlü sabun, Otacı kükürtlü sabun gibi markalar yine kullanıcıların sıkça aldıkları ürünlerdir.



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir