SAĞLIK

Kortizon yağlanma ve kilo yapar mı? Etkileri nelerdir?

Kortizon, Kortizon’un asıl görebi nedir?

Böbrek üstü bezleri aracılığı ile salgı edilen hormondur. Matabolizma içinde protein yapı taşlarına ayrılarak hem de kan şekerinin olması gerektiği kadar sentezin oluşmasına yardımcı olan kortizon,  kişinin sadece aktivite esnasında değil dinlenme aşamalarında kortizonun üretimi gerçekleşmektedir.

Normal dinlenme zamanlarında üretilekn kortizon 30 mg ortalamasındadır. Kilo fazlalığı olan kişilerde bu değer daha fazla olmaktadır.

Kortizon neden enjekte edilir?

İlk akla gelen kortizonun insan vücudundaki eksikliğidir. Oluşan sebeplerden dolayı kişinin bedeninde yaşanan kortizon eksiliği ilave yapılarak sağlanmaktadır. Kortizon eksikliği vicuda enjekte edilerek tamamlanır. Buraki kortizon miktarı ise ihtiyaca göre farklı dozlarda uygulanır.

İlave edile bu kortizon, bazım durumlarda vücuttan farklı tepkiler kişi karşısına çıkabiliyor. Örneğin; vücut, bu kortizonu farklı algılayabilir ve takviyenin ilavesi ile vücut kortizon üretimini durdurabilir. Kortizonun hem olmamasıı hem de fazlalığı insan sağlığı için zararlı ve tehlikelidir. Yapılan testler sonucu çıkan değerlere göre mutlaka doktor kontrolünde hareket edilmelidir. Dikkate alınmadığında kişinin ölümüne bile neden olabilir.

Kortizon insan vücuduna zararları

Uzun süreler boyunca yüksek dozlarda kulılması yağlanmaya bu yağlar kilo almaya sebeptir. Yani kortizon yağlanma ve kilo yapar. Karın bölgeleri başta olmak üzere, omuz bölgelerinde de yağlanmalar metabolizmada tuz ve su tutulmasından dolayı tansiyon yükselmesi ve şişkinlik olarak kendini gösteren ödemlerin yanında aynı zaman kemik hastalıklarından kemik erimesi ve kas erimelerine kadar ciddi boyutlarda yan etkisi ile karşılaşılabilir.

Kullanıcılar üzerinde en fazla gösterdiği kortizonun zararları ise; sırt bölgesinde ve cilt üzerindeki yağlanmalar ile yüzde meydana gelen şişliklerdir. Diğer bir yan etkisine bakacak olursak, insülinin kan şekeri dengesi bozduğu ve kan şekeri değerlerinde yükselmeler gözlemlenebilir.

Kortizonun yan etkilerinin giderilme süreci

Kortizon vücutta fazla ise sağlık problemleri ile karşılaşmak muhtemeldir. Öncelikle atılması gereken ilk adımlar arasında beslenme düzeni kortizon fazlalılığına göre ayarlanmalıdır. Düzenin değişmesi ile tedbir elde tutulabilir ve etkilerden daha kısa sürede kurtulunabilir.

Kortizonu fazla olan kişilerin yan etkilerinden korunmak için uyulması gereken düzenler arasına;

Kalsiyum: Kalsiyum açısından bol gıdalar tüketilmelidir. Yan etkilerin gösterdiği özellikle kemik kaynaklı erime ve hstalıklar açısından sürekli kontrol edilmeli ve süt ile süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, baklagiller, balık gibi besin değeri yüksek gıdalar almaları önemlidir.

Sodyum: Beslenme içerisinden çıkarılmalıdır. Tuzun geri emilim durumunu arttırdığından tansiyonun yükselmesine neden olur. Tedavi sürecinde olan hastaların;

  • Salata sosları,
  • Kabuklu deniz canlıları,
  • Sakatatlar,
  • Yufka,
  • Mısır gervrekleri,
  • Şarküteri gibi ürünleri yemek listelerinden çıkarmaları önemlidir.

Tuz: Sodyum gibi tuz kullanımına dikkat edilmelidir. Yağlı ve tatlı yiyeceklerden uzak durarak beslenmelerine sebze ve meyve ilaveleri yapmak daha faydalı olacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir