PRATİK

Kizartma yaparken püf noktaları unutmayın!

Kizartma yaparken püf noktaları unutmayın!

Kızartma yağı neden köpürür?

Kızartma yaparken köpük köpük olması oldukça sinir bozucu olduğu gibi aynı zamanda kızaracak malzemeye kızartma kıvamı vermez. Peki kızartma yağı neden köpürür?

Yağınız kaliteli ise sadece ilk anda bir köpürme yaşarsınız. Bozulmuş bir yağ kullanırsanız yiyeceklerinizin dışı kızarır içi kızarmaz ve çiğlik kalır. Aynı zamanda yiyecekler yağlı olur. Eğer yağ uzun süreli bekleyen bir yağ veya ömrünü tamamlayan bir yağ ise sürekli köpürme ile karşılar ve duman görebilirsiniz. Zeytinyağı kızartmalarda kullanılacak bir yağ değildir.

Yağın içerisine saflığının haricinde malzemelerin katılarak üretilmesi yağda köpürme oluşturur. Bu nedenle yağları bilindik ve kaliteli markalardan almaya özen göstermelisiniz.

  • Her şeyden önce kızartacağınız sebzeleri, buzdolabından bir saat önceden çıkarıp oda sıcaklığında bekletin. Yağı iyice kızdırın. Kızartma yağına ilk seferde çok fazla malzeme atmayın. Fazla malzeme yağın ısısının düşmesine neden olur, o zaman da istenilen sonuç alınamaz. Kızartmaları tavadan alırken büyük delikli bir kepçe kullanın. Fazla yağı tencereye akmış olur.
  • Kızartma kokularının tüm eve dağılmasını engellemek için kızartma yağı içerisinde 2 dal maydanoz atabilirsiniz.
  • Kızartma yaparken tavadaki yağın çatlayıp patlaması haklı olarak ürkütür. Ama içine bir tutam kadar tuz atarsanız, yağın patlamasını önlemiş olursunuz.
  • Kızartmalarınızda çicek yağı yerine, zeytinyağı kullanırsanız daha sağlıklı olur. Sağların kimyasal yapısının bozulmaya başladığı, sıcaklık derecesine göre sıraladığımızda, en iyi kızartma yağının palmiye yağı, bunu yerfıstığı yağı ve zeytinyağının takip ettiğini görmekteyiz. Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla doğrulanıyor. Yanma derecesi yüksek olan zeytinyağı, kızartma yağı olarak, diğer yağlara oranla yüksek ısıya daha dayanıklı, bu yüzden daha sağlıklı. Kızartmalar genellikle 180 derece civarında yapılır. Zeytinyağının özelliklerinin değişmeye başladığı dumanlanma noktası ise, 210-230 gibi çok yüksek bir derecede gerçekleşir.
Frying


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir