SAĞLIK

Kist-Hidatik: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kist-Hidatik: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kist-Hidatik

Yerleştiği organa göre belirtiler veren paraziter hastalıktır.

Bulaşma Yolları

Etkeni, echinococcus granülosustur (ekinokokus granülozus). Kurt, çakal ve köpek gibi etobur hayvanların ince bağırsağında yaşar. Enfekte hayvanın dışkısı ile kirlenen eller, gıdalar ve eşyalarla bulaşır. Bulaşma köpek tüyleri, solunum ve sindirim yolları ile oluşur.

Belirtiler

Etken yerleştiği organlarda kist hidatik denilen kistler oluşturur. Yerleştiği organa göre belirti verir. Karaciğerde ağrı, sarılık, öksürük, solunum güçlüğü, taşikardi, deri döküntüleri ve alerjik belirtiler görülür. Yerleştiği yerde enfekte olursa tutulan organda apse oluşur.

Bulguları

Klinik belirtilerin yanı sıra ultrasonografi, röntgen filmi ya da bilgisayarlı tomografi ile kalsifiye kistler tespit edilir. Bazı serolojik ve alerjik testler yapılır. Anemi ve eozinefil artışı da laboratuvar bulgularındandır.

Resim karaciğerde bir kist

Komplikasyonları

Kistlerin mekanik baskısı ya da parçalanması sonucu periton, karaciğer, akciğer, plevra ve dalakta yayılarak yeni kistler oluşturur. Anaflaktik şok görülür. Kistler beyin, göz ve kalpte olursa ölüm riski artar. Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi engeller.

Korunma

  • Besin ve kişisel hijyene dikkat edilmeli,
  • Enfekte dışkıyla kontamınasyon engellenmeli,
  • Evcil hayvanlar kontrol ettirilmelidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir