KADIN

Kirpikleri gürleştirmek ve uzatmak için hangi yöntemler uygulanabilir

Kirpik uzatma ve gürleştirme

Kirpik uzatma konusunda özellikle Suna Dumankaya ve İbrahim Saraçoğlu tarafından sunulan doğal yöntemler aracılığı ile evde yapabileceğiniz uygulamalar çok faydalıdır.

Göz kapakları üzerinde bulunan kirpiklerin asıl görevi, gözlere dışarıdan gelecek olan herhangi bir zarara karşı gözlerin koruma kalkanıdır. Üst ve alt kirpikler toz, toprak veya herhangi bir cisimin göze müdahalesini engellemektedir.

Gözlere şekil veren yüzü çeşitli gösterişlere sokabilecen bu kirpikler, bakıma ihtiyaç duyar. Yaş ilerledikçe döükülür, gözler zarar görmeye ve göz yapısının güzel görünmemesine başlarlar. Doğal yapısını korumak adına bakımları ihmal edilmemeli doğal yoldan beslenmeleri büyük önem taşır.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla kirpik müdahalesi yapar ve yapılan bu kimyasal müdahaleler zaten geç çıkan kirpiklerin bir zaman sonra dökülmesine yol açar. Bakımını ihmal etmeyen kadınlarınsa kiprikleri erkeklere göre daha sağlam ve daha uzun süre dayanır. Kişinin erkek veya kadın olmasının önemli olmadığı bu yapı zarif ve narin olduğundan bakıma muhtaçtır.

Kadınlarda yapılan makyajın kirpiklere etkisi büyüktür. Sağlığını koruyamayan bu kirpikler için kullanılan deneme ürünleri hemen her defasında daha fazla etki eder ve daha fazla zarar verir. Genetik nedenlerin yanından kirpiklerin dökülmesinde makyajın etkisi büyüktür. Yine beslenme düzeni kipriklerin hem sağlığı hem de zararı bakımından önemlidir.

Kirpik bakımı için neler yapılır

Kirpiklere bakım için bazı ürünlerden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı uzamalarını ve daha fazla kalıcı olmaladı için bazı doğal yöntemleri deneyerek kirpikleri kouyabilirsiniz yapacaklarınız arasına;

  • Vazelin,
  • Zeytinyağı,
  • Doğal karışım bakım ürünleri,
  • Makyaj etkisini azaltma

olarak sıralanabilir.

Kirpikler için vazelinli bakım:

Vazelin kirpik bakımını kolaylaştıran bir üründür. Kirpiklere sağladığı nem ile en çok kullanılan vazelin, hem bakımını sağlar hem de güçlenmelerine etki eder. Gece uygulanması daha faydalıdır. Kulak çubuğu pamuğu ile kirpik ve diplerine sürülerek bakımı yapılır, sabaha kadar kirpikleri besler.

Zeyinyağı ile kirpik bakımı:

Sadece kirpik için kullanılmayan zeytin yağı aynı zamanda saçlar içinde oldukça faydalıdır. Saç köklerini güçlendiren bu yağ, aynı zamanda kirpiklerinde güçlenmesine yardımcı olur. 5 dakika ayırarak yapılan bakım beslenmeye yardımcı olur. Yine aynı şekilde kulak pamuğu kullanarak bir iki damla zeytinyağı ile kirpik ve diplerine masaj yedirme ve 5 dakika sonra ılık su ile yıkamak oldukça faydalıdır.

Kirpik için doğal karışımlar:

Kirpik bakımı için kendinize bir bakım karışımı yapabilirsiniz. Yapacağınız bu karışımı haftada 3 sefer uygulayın. Gerekli olan malzemeler;

  • Zeytinyağı,
  • Badem yağı,
  • Kakao yağı

Küçük bir kab içerisinde bu yağları karıştırın. Gece uygulamanız ve sabaha kadar kulak pamuğu ile sürebileceğiniz bu karışım bekletmeniz, kirpikleriniz için gereken bakımı sağlayacak ve nemli bir yapının yanında beslenmelerine yarayacaktır.

Rimelden uzaklaşma:

Kalem, eyeliner ve dipleri için kullanılan sürekli sürülen rimeller kirpiklerin havasız kalarak zaman içerisinde yıpranma ve dökülmelerine sebep olur. Kirpik bakımı yaptığınzı dönemlerde bu ürünleri kullanmamak kirpik bakımı için önemlidir. Kirpik kıvırıcı gibi zarar veren ürünleri kullanmak yerine beslenmelerine dikkat ederek çok daha gürleşmiş kalıcı kirpikleri bu sayede elde edebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir