GENEL

Kırmızı yosun ve su karışımı ile geri dönüşlü bir su şişesi

Kırmızı yosun ve su karışımı ile geri dönüşlü bir su şişesi

Plastik şişeler, okyanuslar ve karalar için en büyük kirlilik nedenlerinin başında geliyor. İzlandalı ürün tasarımları bölümü öğrencisi Ari Jónsson, bu durumu ortadan kaldırabilecek bir çözüm geliştirdi.

Kırmızı yosun ve su karışımı

10-13 Mart tarihleri arasında düzenlenen bir tasarım yarışmasına katılan genç, “kırmızı yosun ve su” karışımı ile geri dönüştürülebilir bir su şişesi elde etmeyi başardı. Genç adam her gün ne kadar atık plastiğin doğaya bırakıldığını gördükten sonra bu ürünü tasarlamak için “acil” bir ihtiyaç hissettiğini söylüyor.

İstatistiklere göre plastik malzemelerin yüzde 50’si bir kez kullanıldıktan sonra atılıyor. Jónsson, “Neden sadece bir kez kullanıp atmak için doğada ancak yüzyıllar içinde dönüşebilen malzemeler kullanıyoruz?” sorusuyla icadına başladı.

yosunlu-su

Uzun araştırmalardan sonra yosunun bir alt maddesi olan agar‘ı toz halde kullanmaya karar verdi. Toz agar suyla buluştuğunda jelimsi bir kıvam alıyor. Ardından doğru ölçüleri belirledi. Soğutucuya koymadan önce alt maddeyi yavaşça ısıttı, ardından şişe biçimli kalıba döktü. Kalıbı ters çevirip için buzlu su dolu kovaya bıraktı ve içindeki su şişenin şeklini alana kadar bekledi.

Şişe, içerisinde su bulunduğu sürece şeklini koruyor, fakat suyun boşalmasıyla yavaş yavaş dağılmaya başlıyor. Jónsson eğer kalıp ince olursa veya herhangi bir noktasında delik olursa ısıtıp tekrar kalıba sokarak hatayı giderebileceğini söylüyor.

Ayrıca içeceklerini bitirdikten sonra şişenin tadına bakmalarını da öneriyor insanlara. Yüzde 100 doğal materyalde üretilen şişe, yenilebilir özelliğe de sahip çünkü.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir