SAĞLIK

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA): Bulaşma, Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA): Bulaşma, Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Hastalığın etkeni olan virüsün taşıyıcısı olarak keneler rol almaktadır. Yabani hayvanlar, çiftlik hayvanları insanlar arasında virüsün taşınmasına ve çoğalmasına aracılık etmektedir.

Bulaşma Yolları

Etken, hvalomma cinsi RNA virüsüdür. Zoonotik enfeksiyona yol açan viral hastalıktır. Evcil ve vahşi hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Henüz ergin olmamış hvlomma cinsi keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır ve gelişme evrelerinde muhafaza eder. Ergin kene olduğunda da insanlardan ve hayvanlardan kan emerken bulaştırır.

Kuluçka süresi ilk kene ısırığından itibaren yaklaşık 2-12 gün arasında değişir. Hastane kaynaklı enfeksiyonlarda ise (nozokomival enfeksiyon) kuluçka süresi 3-10 gün arasında değişir. Enfekte kan, salgı veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu bulaşmalarda bu süre 5-6 gün; en fazla 13 gün olabilmektedir. Kenelerin aktif olduğu dönemler nisan ve ekim aylarıdır.

Belirtiler

İnsanlarda hastalık çoğunlukla ağır geçer. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler risk altındadır. Kuluçka süresinin ardından grip benzeri belirtiler görülür. Ateş, kırıklık, baş ağrısı, hâlsizlik, kanama, pıhtılaşma mekanizmalarının bozulması sonucu yüz ve göğüste kırmızı döküntüler ve gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda morluklar, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülür. Duygu durumunda dalgalanma, ajitasyon, zihinsel karmaşa, boğaz peteşileri, kanlı idrar, kusma görülür, karaciğer büyür.

Bulgular

Kırım Kongo kanamalı ateşinin tanısı; sendroma yol açan virüsün veya virüsün RNA‟sının kan ve izolasyonunun, virüse karşı vücutta oluşmuş antikorların ve virüs antijeninin varlığının saptanması ile konur. Trombositopeni ve lökopeni, laboratuvar bulguları arasındadır. Aspartat amintransferas (AST), alanin aminotransferaz (ALT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) oranlarında yükselme görülür.

Komplikasyonları

Kanama, karaciğer ve böbrek yetmezliği ve ölümdür.

KKKA’nın etkeni keneler

Korunma

  • Kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durulmalı çıplak ayakla ya da kısa giysiler giyilmemelidir.
  • Kenelerin yaşam alanında bulunan k işiler (hayvancılıkla uğraşan kişiler vemezbahada çalışanlar ) vücutlarına böcek kaçırıcı ilaçlar sürmelidir.
  • Açık arazi ya da pikniğe gidildiğinde bacakları kapatan ve uzun kollu kıyafetler giyilmelidir.
  • Eve dönüldüğünde kendinizi, çocuklarınızı hatta evcil hayvanlarınızı kene olup olmadığını kontrol ediniz.
  • Üzerinizde kene varsa kesinlikle çıkarmaya çalışmayıp, derhal en yakın sağlık birimine gidiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir